Իրանի միջուկային ծրագրի մասին գործարքը հաստատվել է ՄԱԿ ԱԽ-ում ու այն փոխել չի կարելի։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ոչ միայն Ռուսաստանն է ասել, որ պետք է փրկել այդ ծրագիրը։ Այդ մասին ասել են բոլոր եվրոպական երկրները, որոնք մասնակցել են բանակցություններին ու նույնն են ասում նաև ՄԱԿ անդամ երկրների մեծ մասը։ Այդ ծրագիրը ավարտուն տեսք ունի, այն հաստատվել է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևով ու այդ ծրագիրը փոխելը հավասարազոր է ձեռքբերվածը ջնջելուն»,- ասել է Լավրովը ՄԱԿ-ում ամփոփոիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ Իրանի հանդեպ ԱՄՆ-ի կողմից որևէ մտահոգության առկայության դեպքում «այն պետք է լուծվի այն ձևաչափերի շրջանակում, որոնք համապատասխանում են դրան»։
«Իսկ խնձորն ու նարինջը շփոթելը հավանաբար այնքան էլ ճիշտ չէ, առավել ևս նման բարդ հարցում, ինչպիսին է իրանական միջուկային ծրագրի մասին պայմանավորվածությունը»,- շեշտել է Լավրովը։

Сделка по иранской ядерной программе одобрена Советом Безопасности ООН и изменять ее нельзя. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости
«Не только Россия сказала, что нужно спасти эту программу. Это сказали все европейские страны, которые участвовали в переговорах, и это же говорят большинство стран-членов ООН. Программа эта имеет законченный вид, она одобрена резолюцией Совета Безопасности ООН, и вскрывать эту программу равносильно тому, что перечеркнуть все достигнутое», — сказал российский министр на итоговой пресс-конференции в ООН.
По его словам, при наличии каких-либо озабоченностей у США к Ирану «их нужно решать в рамках тех форматов, которые для этого приспособлены».
«А путать яблоки и апельсины — это, наверное, не очень правильно, тем более в таком сложнейшем вопросе, как договоренность об иранской ядерной программе», — подчеркнул Лавров.