Երևանի պետական համալսարանում քվանտային կետերի ստացման նոր մեթադ են մշակել: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ԵՊՀ աշխատակից, պրոֆեսոր Կարեն Ղամբարյանի խոսքով՝ իր գիտական խմբի աշխատանքի արդյունքները արդեն հրապարակվել են աշխարհի առաջատար գիտական հրատարակություններում, այդ թվում՝ Journal of Applied Physics ամսագրում:
Քվանտային կետերն այժմ հայտնի են QLED դիսպլեյներով եւ մոնիտորներով, բայց կարող են օգտակար լինել բազմաթիվ կիսահաղորդչային սարքերի, լուսադիոդների, լազերային սարքավորումների, արեւային վահանակների համար:
ԵՊՀ գիտնականները որպես ուղղություն են ընտրել կետերի դիրքի և ստացման մեթոդը:
«Չեմ ասում, որ այս մեթոդը ավելի լավն է, քան արտասահմանում կիրառվող մեթոդները, բայց հնարավորներից մեկն է: Այժմ մենք այն կատարելագործելու ուղղությամբ ենք աշխատում », - ասել է գիտնականը:
Աշխատանքն իրականացվում է ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի կիսահաղորդչային ֆիզիկայի եւ միկրոէլեկտրոնիկայի ամբիոնում, իսկ փորձերի մի մասն անցկացվում է արտասահմանում գործող գործընկեր հաստատություններում:

В Ереванском государственном университете создали новый метод получения квантовых точек. Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сотрудник ЕГУ, профессор Карен Гамбарян, результаты работы его  научной группы уже опубликованы в ведущих мировых научных изданиях, в том числе в Journal of Applied Physics.
Квантовые точки сейчас больше всего известны по QLED-дисплеям и мониторам, но могут пригодиться во многих полупроводниковых приборах, светодиодах, лазерных устройствах, солнечных панелях. В солнечных панелях они повышают КПД, в лазерных устройствах – яркость лазера, у светодиода - чувствительность.
Учёные из ЕГУ выбрали своё направление в материалах, методе получения точек и их расположения. «Не стану утверждать, что этот метод лучше зарубежных, но он – один из возможных. Теперь мы его совершенствуем», - заметил учёный.
Работы ведутся на  кафедре физики полупроводников и микроэлектроники факультета радиофизики ЕГУ, а часть экспериментов проводится в партнёрских научных учреждениях за рубежом.