Հյուսիսային Կորեայի ԱԳ նախարար Լի Յոն Հոն ՄԱԿ ամբիոնից հնչած՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ելույթն անխոհեմ է անվանել եւ հայտարարել, որ ԱՄՆ ղեկավարը Սպիտակ տունը վերածել է «աղմկոտ շուկայի», փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում իր ելույթի ժամանակ Հոն նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ը եւ դաշնակիցները պետք է երկար մտածեն, նախքան Հյուսիսային Կորեայի դեմ ռազմական սադրանքների դիմելը։ Նրա խոսքով՝ Կորեայի Ժողովրդա-դեմոկրատական Հանրապետությունը պատասխանատու միջուկային տերություն է, սակայն «դաժան միջոցների» կդիմի հարձակման դեպքում։
Նա նշել է, որ Փհենյանը Վաշինգտոնի հետ ռազմական պարիտետի է ձգտում, իսկ միջուկային ուժերը ինքնապաշտպանական միջոցներ են։

North Korean Foreign Minister Ri Yong Ho said U.S. President’s speech at UN was unreasonable and the American leader has turned the White House into a “noisy bazaar”.
In his address to the UN General Assembly, Ri Yong Ho said the United States and the allies have to think twice before making military provocations against North Korea. He added that North Korea is a responsible weapon state, but will take tough measure in case of attack.
The minister said Pyongyang is seeking military parity with Washington, while nuclear arms are a self-defense measure.