Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները ստուգում են Իրաքում հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում երկրի 300 քաղաքացիների զոհվելու մասին տեղեկությունները, կիրակի հայտնել է Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության պետ Մադաթ Գուլիեւը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեր աշխատակիցներն այժմ Իրաքում են եւ պարզում են այս տեղեկության հավաստիությունը»,- լրագրողներին ասել է Գուլիեւը: Նրա խոսքով՝  քարոզչությանը հավատ ընծայած որոշ ադրբեջանցիներ միացել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը եւ իրենց հետ մարտական գործողությունների վայր են տարել իրենց ընտանիքներին, այդ թվում՝ մանկահասակ երեխաներին:
«Զոհվելու փաստեր կան նաեւ այս երեխաների շրջանում»,- հայտնել է նա:
Նրա խոսքով՝ մոտ 900 ադրբեջանցիներ միացել են ԻՊ-ին: «Նրանցից 85-ը իրավապահ մարմինների կողմից ձերբակալվել եւ գտնվում է ուղղիչ ծառայության մեջ: 195 մարդ զրկված է Ադրբեջանի քաղաքացիությունից, իսկ նրանց մեծ մասը զոհվել է մարտերի ընթացքում»,- հայտնել է Ադրբեջանի ՊԱԾ ղեկավարը:

Azerbaijan intelligence services are investigating reports that hundreds of the country’s nationals had been killed fighting for Islamic State in Iraq.
Madat Guliyev, head of the State Security service (intelligence) told reporters they had received information that 300 Azerbaijani nationals had been killed fighting for Islamic State in Iraq.
He said those had been “taken in by the propaganda and joined Daesh (IS)”, adding that their families and children accompanied them. “There are information of deaths, even among those children,” the official said.
“Around 900 Azerbaijanis joined the IS,” he said. "Eighty five of them were detained by the law enforcement agencies. At present, these individuals are in the penitentiary institution.”
“Moreover, 195 people were deprived of Azerbaijani citizenship, while most of them died in battles," Guliyev said. “Around 300 Azerbaijanis were killed in Iraq. The representatives of the country’s State Security Service are currently in Iraq to clarify this information.”