Կիրակի՝ սեպտեմբերի 24-ին, Գերմանիայում անցկացվում էին խորհրդարանի՝ Բունդեսթագի ընտրությոնները: Կանխատեսումների համաձայն՝ էքսիթ-փոլերի տվյալներով Բունդեսթագի ընտրություններում առաջատարը քրիստոնեադեմոկրատական՝ Քրիստոնեադեմոկրատական միություն/Քրիստոնեասոցիալական միություն կուսակցությունների դաշինքն է, որի ընտրական ցուցակը ղեկավարում է կանցլեր Անգելա Մերկելը, փոխանցում է DW-ն:
Infratest Dimap ինստիտուտի տվյալներով, որն էքսիթ-փոլ եւ վերլուծություն է կատարել ARD հեռուստաալիքի պատվերով, ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքին այս պահին ձայն է տվել ընտրողների 32,5 տոկոսը: 2013 թվականի ընտրութուններին դաշինքը ստացել էր 41,5 տոկոս:
Կառավարության կոալիցիայում ՔԴՄ/ՔՍՄ-ի ներկայիս գործընկեր սոցիալ-դեմոկրատներին նախապատվություն է տվել հարցմանը մասնակցած ընտրողների 20 տոկոսը (2013-ին՝ 25,7 տոկոս):
Առաջին անգամ երրորդ տեղ է դուրս եկել «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ պոպուլիստական կուսակցությունը՝ ձայների 13,5 տոկոսով: Հաջորդում են՝ Ձախերի կուսակցությունը՝ 9 տոկոս (2013-ին՝ 8,6 տոկոս), Ազատ դեմոկրատական լիբերալ կուսակցությունը՝ 10,5 տոկոս, որը կարող է խորհրդարան վերադառնալ, եւ «Միություն-90»/«կանաչներ» կուսակցությունը՝ 9,5 տոկոս (8,4): Կանխատեսումների համաձայն՝ մնացած կուսակցությունները խորհրդարան անցնելու համար անհրաժեշտ 5 տոկոսից քիչ են ստացել:
Տեսականորեն կուսակցություններից որոնք կկարողանան Գերմանիայի նոր կառավարությունը կազմավորել՝ պարզ կլինի միայն ընտրությունների նախնական պաշտոնական արդյունքների հրապարակումից հետո: Սպասվում է, որ դրանք կհրապարակվեն երկուշաբթի գիշերը: Գերմանիայի խորհրդարանում իրենց թեկնածուներն էին առաջադրել Գերմանիայի 42 քաղաքական կուսակցություններ:
Ընտրություններին մասնակցությունը 75 տոկոս է կազմել, նախորդ ընտրություններին քվեարկությանը մասնակցել է ընտրողների 71,5 տոկոսը:

В Германии в воскресенье, 24 сентября, прошли выборы в парламент - бундестаг. Согласно прогнозам, составленным по данным экзитполов, на выборах в бундестаг, прошедших в Германии 24 сентября, лидирует блок христианско-демократических партий ХДС/ХСС, избирательный список которого возглавляет канцлер Ангела Меркель, передает DW
По данным института Infratest Dimap, который провел экзитполы и анализ по заказу телеканала ARD, блок Христианско-социального и Христианско-демократического союзов (ХДС/ХСС) на данный момент поддержали 32,5 процента избирателей. На выборах в 2013 году этот блок набрал 41,5 % голосов.
Нынешним партнерам ХДС/ХСС по правительственной коалиции - социал-демократам (СДПГ) - отдали предпочтение 20 процентов проголосовавших респондентов (2013 - 25,7%).
На третье место впервые вышла правопопулистская "Альтернатива для Германии" (АдГ) с 13,5 процента голосов. Далее следуют: Левая партия - 9% (2013 - 8,6%), либеральная Свободная демократическая партия (СвДП) - 10,5 %, которая может вернуться в парламент, и партия "Союз-90"/"зеленые" - 9,5 % (8,4). Остальные партии получают, согласно прогнозам, менее 5 процентов, необходимых для прохождения в парламент.
Какие из партий смогут теоретически сформировать состав нового правительства Германии, станет ясно лишь после опубликования предварительных официальных результатов выборов. Ожидается, что они будут обнародованы в ночь на понедельник, 25 сентября. Своих кандидатов на выборах в парламент Германии выдвигали 42 политические партии Германии.
Явка избирателей на выборах составила 75 процентов, на предыдущих выборах в голосовании приняли участие 71,5 процента избирателей.