Գերմանիայի սոցիալ–դեմոկրատական կուսակցությունը իշխող կոալիցիային միանալու հրավեր է ստացել։ Այս մասին Բեռլինում հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Քրիստիան Լինդները, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Այո»,– ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե կուսակցությունը կոալիցիա կազմելու հրավեր ստացել է, թե ոչ։ Սակայն նա չի նշել, թե որ քաղաքական ուժի  հետ են ընթացել բանակցությունները։
«Մենք պատրաստ ենք կառավարման պատասխանատվություն ստանձնել, բայց մենք ուզում ենք փոխել երկրում քաղաքականության ուղղությունը»,– ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ հակառակ դեպքում կուսակցությունը պատրաստ կլինի դառնալ ընդդիմություն։ «Եթե չստացվի, մենք կդառնանք ընդդիմություն, որպեսզի այնտեղից հասցնենք մարդկանց մեր կարծիքը»,– ասել է Լինդները։

Свободная демократическая партия (СвДП) Германии получила приглашение к переговорам о вхождению в правящую коалицию. Об этом сообщил в понедельник на пресс-конференции в Берлине лидер партии Кристиан Линднер, отвечая на вопрос, поступали ли партии соответствующие предложения, передает ТАСС
«Да», - сказал он, отказавшись уточнять, с какой политической силой состоялись переговоры.
По итогам выборов в Бундестаг и после решения социал-демократов уйти в оппозицию в Германии остается единственный арифметически возможный вариант формирования коалиции - с участие консервативного блока Ангелы Меркель из Христианско-демократического и Христианско-социального союзов, «зеленых» и СвДП.
«Мы готовы к правительственной ответственности, но мы хотим изменить направление политики в стране», - сказал он. По его словам, в ином случае партия будет готова уйти в оппозицию. «Если не получится, мы уйдем в оппозицию, чтобы оттуда доносить нашу точку зрения», - подчеркнул Линднер.