Հայաստանը Ախուրյանի ջրամբարի շահագործման հետ կապված Թուրքիային ներկայացվող պահանջներ կձեւակերպի: Այս մասին սեպտեմբերի 26-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Նախարարի խոսքով՝ որպեսզի ջրամբարը չչորանա, այն պետք է համաձայնեցված օգտագործել: Եթե թուրքական ափում այն նորմայից ավելի են բացում, հայկական կողմը չպետք է անտարբեր մնա: Նախարարությունն աշխատանքային խումբ է ստեղծել,որը կշարադրի ջրամբարի շահագործման տեխնիկական պահանջները եւ այն թուրքական կողմին կներկայացնի:
Մինասյանը նշեց, որ Անկարան խուսափում է Երեւանի հետ նույնիսկ բնության պահպանության ոլորտում համագործակցելուց: Նա չի մասնակցել երեք երկրների ընդհանուր սահմանի մոտ ընկած տարածքի պահպանության համատեղ նախագծին, որտեղ պահպանվում է Հայաստանի հյուսիսում Արփի լիճը եւ վրացական կողմից՝ Ջավախքի լանդշաֆտը: Միայն Հայաստանը եւ Վրաստանն են միասին աշխատում, քանի որ Թուրքիան քաղաքականությունը գերադասել է բնապահպանական սեփական շահերից: Սակայն 2 երկրների նախարարները որոշել են միացյալ հարթակ ստեղծել, որպեսզի ներգրավեն նաեւ թուրքական կողմին:

Армения сформулирует требования к Турции по эксплуатации Ахурянского водохранилища. Об этом заявил на пресс-конференции 26 сентября министр экологии Армении Арцвик Минасян.
По словам министра, чтобы водохранилище не пересыхало, его должны использовать согласованно. Если на турецком берегу его открывают сверх нормы, армянская сторона не должна оставаться безразличной. Министерство создало рабочую группу, которая изложит технические требования по использованию водохранилища и представит их турецкой стороне.
Как отметил Минасян, Анкара  уклоняется от сотрудничества с Ереваном даже в охране природы. Она не стала участвовать в совместном проекте охраны территорий у пограничной смычки трёх стран, где охраняется озеро Арпи лич на севере Армении и ландшафты Джавахетии – с грузинской. Работают Армения и Грузия только вдвоём, потому что Турция поставила политику выше собственных же интересов в экологии. Но министры двух стран решили создать единую платформу, чтобы привлечь и турецкую сторону.