ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը Բաքվին խոստացել է ջանք չխնայել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար։
ԱՊԱ–ի փոխանցմամբ՝ Միլի Մեջլիսում ներկայացված կուսակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ հատուկ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ եկող տարի լրանում է ԵԱՀԿ ՄԽ ստեղծման 25-ամյակը, եւ այդ կապակցությամբ Մինսկի խմբի կազմը կարող է վերանայվել։
Վիգենինը նշել է, որ հասկանում է ադրբեջանական կողմի դժգոհությունը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության կապակցությամբ։ «Քանի որ հակամարտության կարգավորման հարցում ոչ մի առաջընթաց չկա։ Եկող տարի լրանում է ՄԽ ստեղծման 25-ամյակը։ Այդ կապակցությամբ ՄԽ կազմը կարող է վերանայվել։ Խնդիրը պետք է ուշադրության կենտրոնում պահել ոչ միայն հրադադարի ռեժիմի խանգարման ժամանակ, այլ մշտապես։ Հակամարտության կարգավորման գործում ավանդ պետք է ներդնեն ոչ միայն ՄԽ անդամները, այլ նաեւ այլ երկրներ»,– ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչը եւ հավելել, որ ստատուս քվոն անընդունելի է ԵԱՀԿ ԽՎ–ի համար եւ մոտ ժամանակներս պետք է փոխվի խաղաղ ճանապարհով։

Special Representative of the OSCE Parliamentary Assembly on the South Caucasus, Kristian Vigenin promised not to spare efforts into findings solution to the Karabakh conflict.
During his meetings in Baku, Vigenin said next year will mark the 25th anniversary of the establishment of the OSCE Minsk Group, and in this regard, the group composition may be reconsidered, APA reported.
“There is no progress in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Next year will mark the 25th anniversary of the establishment of the OSCE Minsk Group. In this regard, the composition of the Minsk Group may be reconsidered. The problem must always be kept in focus, not just in the case of ceasefire violations. I will do my own part for the conflict to be resolved. However, that is not enough. Not only OSCE Minsk Group members but other countries should also contribute to the settlement of the conflict. We ourselves, as parliamentarians, have to come up with certain initiatives and proposals,” he said.