ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Երեւան կայցելեն հոկտեմբերի առաջին կեսին։ Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Պատասխանելով Նյու Յորքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման թեմայով հարցին՝ Նալբանդյանը նշեց, որ արդեն հաղորդվել է, որ կողմերը քննարկել են նախագահական մակարդակով հանդիպման հարցը եւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների այցի գրաֆիկը։
«Համանախագահներին սպասում ենք Հայաստանում հոկտեմբերի առաջին կեսին։ Նրանք պատրաստություն կտեսնեն նախագահների հանդիպման համար»,– ասել է նախարարը՝ նշելով, որ այլ առաջարկներ չեն քննարկվել։

YEREVAN. – The Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group Co-Chairs will visit Armenia in the first half of October, said Foreign Minister Edward Nalbandian, at a news conference on Wednesday.
Responding to the query on the Armenian and Azerbaijani FM’s recent talk in New York City,  Nalbandian said it has already been reported that the parties discussed the matter of organizing a meeting at the presidential level, and the schedule of the forthcoming visit by the Minsk Group Co-Chairs.
“We are waiting for the Co-Chairs in Armenia in the first half of October,” noted the FM. “They will make preparations for a meeting of the presidents [of Armenia and Azerbaijan].”