Հայ ուսանողները ստեղծել են լուսանկարները ոճավորող հավելված՝ Սարյանի ու Արշիլ Գորկու ոճով։ Ամռանը ուսանողների թիմը ցուցադրել իր հավելվածը Սեւանում՝ ստարտափերի վրանային քաղաքում (Sevan Startup Summit), իսկ հիմա՝ Երեւանում DigiTec ցուցահանդեսում։
«Ktav» կոչվող ծրագիրը լուսանկարներին հաղորդում է Արշիլ Գորկու, Մարտիրոս Սարյանի, Գառզուի, Մինաս Ավետիսյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Վրույր Գալստյանի կտավների ոճն ու գույները ։
Հավելվածը տեղադրել են Google Play-ում ու AppStore-ում։ Առաջին մի քանի օրերին այն ներբեռնել է արդեն մոտ 800 մարդ։ Բայց ուսանողները ոչ գովազդ են տեղադրել, ոչ էլ վճար սահմանել։ Նրանց համար գլխավորն այն է, որ մարդիկ նորից կարողանան տեսնել նկարներ, այլ ոչ թե սովորական լուսանկարներ։
Հիմա հավելվածում հասանելի է 6 նկարիչների ոճով ոճավորում։
«Լուսանկարների նման ոճավորող հավելված աշխարհում գոյություն ունի՝ Prisma-ն։ Պարզապես հայ նկարիչները ոճերը դրանում չկան։ Իսկ մենք ուզում ենք, որ հայերը դրանք ավելի լավ ճանաչեն»,- ասում է մշակման համահեղինակ, Երեւանի պետական համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանող Գրիշա Թադեւոսյանը։
Մինաս Ավետիսյանի երանգներով ու Գառզուի շտրիխներով լուսանկարներ արդեն հայտնվել են սոցցանցերում։ Բայց դրանցով դժվար թե մշակեն սրճարաններում սմարթֆոններով արվող սելֆիները՝ Գրիշան ու նրա ընկերները դրանում համոզված են։ Ով թեկուզ մեկ անգամ տեսնի Արշիլ Գորկու «Մայրիկիս գոգնոցը» կտավը կամ Հակոբ Հակոբյանի նատյուրմորտները, նա այլեւս իրեն նման բան թույլ չի տա։

Армянские студенты создали стилизатор фотографий под Сарьяна и Аршила Горки. Летом команде студентов помогли показать себя в палаточном городке стартапов на Севане (Sevan Startup Summit), теперь – на выставке DigiTec в Ереване.
Программа, названная «Ктав» (с армянского - «холст») придаёт фотографиям стиль и цвета Аршила Горки, Мартироса Сарьяна, Гарзу, Минаса Аветисяна, Акопа Акопяна, Вруйра Галстяна.
Приложение разместили в Google Play и AppStore. В первые же несколько дней его скачали уже около 800 человек. Но ни платы, ни рекламы студенты не поставили. Главное для них – сделать так, чтобы люди снова взглянули на картины, а не картинки.
Сейчас в приложении доступна стилизация под 6 художников: Мартироса Сарьяна, Аршила Горки, Минаса Аветисяна, Акопа Акопяна, Гарзу и Вруйра Галстяна.
«Похожий стилизатор фото в мире есть – Prisma.  Только стилей армянских художников в нём нет. А мы хотим, чтобы армяне их лучше знали», - говорит соавтор разработки, студент 4-го курса Ереванского госуниверситета Гриша Тадевосян.
Фотографии в тонах Минаса Аветисяна и штрихах Гарзу уже появились в соцсетях. Но на селфи со смартфонов в кафе их разменивать не станут – Гриша и его друзья в этом уверены. Кто хоть раз увидит «Фартук моей матери» Аршила Горки или натюрморты Акопа Акопяна, тот себе этого не позволит.