ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը սեպտեմբերի 30-ին ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հյուրը ծաղիկներ է խոնարհել անմար կրակի մոտ, հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։ Քրիստիան Վիգենինը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին եւ արխիվային փաստաթղթերին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունը երբեք չպետք է մոռանալ եւ հավելել. «Մոլորակի յուրաքանյուր մարդ պարտավոր է այցելել այս թանգարան, որպեսզի հիշի եւ չմոռանա տեղի ունեցածը»։

Спецпредставитель ПА ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин в сопровождении руководителя армянской делегации ПА ОБСЕ Эрмине Нагдалян 30 сентября посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе НС Армении, гость возложил цветы к Вечному огню и почтил минутой молчания память святых мучеников. Вигенин также побывал в Музее-институте Геноцида армян, где ознакомился с экспонатами и архивными документами. Он оставил запись в Книге памяти.
Спецпредставитель ПА ОБСЕ по Южному Кавказу отметил, что никогда не нужно забывать о преступлении против человечности. «Каждый человек планеты должен посетить этот музей, чтобы помнить и не забывать о том, что произошло», - отметил он.