Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 1-ին մասնակցել է Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին, որոնց շրջանակներում այցելել է քաղաքի մի շարք մշակութային օջախներ, դիտել գյումրեցիների ավանդական կենցաղը, արհեստներն ու ավանդույթները ներկայացնող «Հացի փառատոնը», մասնակցել Գյումրու մանկապատանեկան արվեստի պալատի բացման արարողությանը: NEWS.am-ը ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից տեղեկանում է, որ նախագահն այցելել է նաեւ Գյումրու «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի շինհրապարակ, ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին: «Թումո»-ի ընդլայնման` նոր կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ Նախագահ Սարգսյանը հանձնարարական էր տվել դեռեւս 2015 թվականին` Շիրակի մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ մարզային գերակայությունների քննարկման նպատակով մարզպետարանի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ: Նույն խորհրդակցության ընթացքում Հանրապետության Նախագահը հետաքրքրվել էր Գյումրու փողոցների վերականգնման աշխատանքների ընթացքով:
Այսօր Նախագահին տեղում զեկուցել են նաեւ այդ ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների եւ առաջիկա ծրագրերի մասին. Գյումրու թվով տասը փողոցների հիմնանորոգման եւ քաղաքի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման աշխատանքներն իրականացվում են Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսական աջակցությամբ` «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի արդյունքում քաղաքը կունենա անվտանգ երթեւեկության կազմակերպման համար բարեկարգ փողոցներ եւ էներգախնայող արտաքին լուսավորության ցանց։ Հանրապետության Նախագահին Գյումրիում ներկայացրել են նաեւ Ռուսթավելի փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը:
Նախագահի շրջայցը տոնական Գյումրիում մեկնարկել է «Սեւ ամրոց» համալիրից, որը հանրապետական նշանակության պատմամշակութային հուշարձան է եւ գտնվում է «Կումայրի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի պահպանման գոտում: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է նախկինում որպես ռազմական կառույց ծառայած եւ այժմ մշակութային կենտրոն դարձած համալիրի պայմաններին, «Սեւ ամրոցի» տարածքում բացված թանգարանի ցուցանմուշներին, որոնք պատմում են «Ալեքսանդրապոլ» ամրոցի կառուցման, քաղաքի հիմնման եւ ռուս-թուրքական պատերազմներին մասնակցած հայ գեներալների մասին:
Հանրապետության Նախագահը Գյումրու մեկ այլ մշակութային օջախում՝ «Ժողովրդական ճարտարապետության եւ քաղաքային կենցաղի թանգարանում», ծանոթացել է ցուցասրահներում ներկայացված ցուցանմուշներին, որոնք այցելուներին պատմում են 19-րդ դարի 60-ական թվականներից մինչեւ 20-րդ դարի 20-ական թվականներն ընկած ժամանակահատվածի Ալեքսանդրապոլի ինքնավարության, առավել տարածում գտած արհեստների, հասարակական կենցաղի ու հոգեւոր մշակույթի մասին։ Նախագահի հանձնարարությամբ ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերվի վերանորոգման կարիք ունեցող թանգարանին:
Գյումրու նորաբաց մանկապատանեկան արվեստի պալատում Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են իրականացված շինարարական աշխատանքների արդյունքում ստեղծված պայմանները: Պատասխանատուների հավաստմամբ, այստեղ կտեղափոխվեն եւ իրենց գործունեությունը կիրականացնեն քաղաքի մանկապատանեկան՝ երգի, պարի, նկարչության, ասմունքի, զգեստների մոդելավորման, օտար լեզվի ուսուցման եւ այլ խմբակներ, հնարավորություններ կստեղծվեն նաեւ նոր խմբակների գործունեության համար: Հանրապետության Նախագահը հետաքրքրվել է արվեստի պալատի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներով եւ խոստացել աջակցել դրանց հնարավորին շուտ լուծմանը` կարեւորելով երեխաների կրթության ու բազմակողմանի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը:
«Թումո Գյումրի» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի շինհրապարակում Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է 2017թ. հունիսի 10-ից մեկնարկած Գյումրու առաջին թատրոնի շենքի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը, որոնց ավարտին «Թումո» կենտրոնը կտեղափոխվի թատրոնի շենք եւ կկարողանա սպասարկել շուրջ 4000 ուսանողի։ Կենտրոնը կունենա դասընթացների սենյակներ, ինքնուսուցման հարթակներ, ինչպես նաեւ կգործի որպես մշակութային օջախ, որտեղ կգործեն մեծ բեմ եւ կինոթատրոն, կանցկացվեն հասարակության համար բաց միջոցառումներ։
«Կումայրի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում գտնվող Ռուսթավելի փողոցում Նախագահ Սարգսյանին զեկուցել են փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքի մասին: Նշվել է, որ մինչ այսօր փոխվել են արտաքին ջրամատակարարման, գազամատակարարման եւ հաղորդակցության, կապի գծերը, տեղադրվել է հեղեղատար կոյուղի եւ դրենաժային համակարգ, անցկացվել են բարձր լարման հզորության մալուխային գծեր, ցածր լարման օդային գծերը փոխարինվել են ստորգետնյա մալուխային գծերով: Իրականացվել են փողոցի վերեւի շերտի բետոնային աշխատանքները, եւ տեղադրվել են գրանիտե սալահատակ քարեր, բազալտե եզրաքարեր, իսկ մայթերին՝ բազալտե սալեր: Ի թիվս իրականացված աշխատանքների, փողոցում տեղադրվել են նաեւ արտաքին լուսավորության սյուներ, նստարաններ:
Տոնական միջոցառումների շրջանակներում Նախագահն այցելել է Գյումրու «Երիտասարդական պալատ» համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություն, որտեղ կյանքի են կոչվում բազմաթիվ երիտասարդական նախաձեռնություններ: Համայնքային ենթակայության այս կազմակերպությունը միտված է համախմբելու Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքի երիտասարդությանը՝ դառնալով ժամանցի, ինչպես նաեւ ոչ ֆորմալ կրթության լավագույն վայր քաղաքում: Գյումրու օրվա առթիվ «Երիտասարդական պալատում» կազմակերպվել է Արհեստների փառատոն, որին մասնակցել են Գյումրի, Վանաձոր, Իջեւան եւ Արթիկ քաղաքները՝ ներկայացնելով իրենց արհեստավորների աշխատանքները:

Президент Армении Серж Саргсян 2 октября принял участие в праздничных мероприятиях по случаю Дня Гюмри, в рамках которых посетил ряд очагов культуры города, побывал на представляющем традиционный быт гюмрийцев, городские ремёсла и традиции «Фестивале хлеба», принял участие в церемонии открытия Гюмрийской детско-юношеской палаты. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе главы государства.
Президент посетил также стройплощадку гюмрийского центра креативных технологий «Тумо», ознакомился с ходом строительных работ. Относительно расширения «Тумо», создания нового центра, Президент Саргсян дал поручение ещё в 2015 году во время совещания, созванного с целью обсуждения социально-экономической ситуации Ширакского марза и областных приоритетов с участием ответственных должностных лиц администрации марза. В ходе того же совещания Президент Республики поинтересовался ходом работ по восстановлению улиц Гюмри.
Сегодня Президенту на месте доложили также о выполненных в этом направлении работах и планах на будущее. Работы по капитальному ремонту и модернизации городской сети внешнего освещения осуществляются на десяти улицах Гюмри при финансовом содействии Европейского банка реконструкции и развития. В результате программы город получит благоустроенные улицы для организации безопасного движения и энергосберегающую сеть внешнего освещения. Президенту Республики в Гюмри представили также ход капитального ремонта на улице Руставели.
Экскурсия Президента по праздничному Гюмри стартовала от комплекса «Чёрная крепость», которая является историко-культурным памятником республиканского значения и находится в зоне охраны историко-культурного музея-заповедника «Кумайри». Серж Саргсян ознакомился с условиями прежде служившего в качестве военной базы, а теперь ставшего культурным центром комплекса, осмотрел открытые на территории «Чёрной крепости» музейные экспонаты, которые рассказывают о строительстве крепости «Александрополь», основании города и об участвовавших в российско-турецкой войне армянских генералах.
Президент Республики в ещё одном очаге культуры Гюмри - Музее Народной архитектуры и городского быта, ознакомился с представленными в выставочных залах экспонатами, которые рассказывают посетителям о самоуправлении Александрополя в период между 60-ми годами XIX века и 20-ми годами XX века, о наиболее распространённых ремёслах, общественном быте и духовной культуре. По поручению Президента музею, имеющему нужду в ремонте, будет оказана финансовая помощь.
В недавно открытом Гюмрийском детско-юношеском Дворце искусства Президенту Сержу Саргсяну представили созданные в результате реализованных строительных работ условия. По заверению ответственных должностных лиц, здесь разместятся и будут осуществлять свою деятельность городские детско-юношеские кружки по пению, танцам, рисованию, декламации, моделированию одежды, изучению иностранных языков и др., будут созданы возможности также для деятельности новых кружков. Президент Республики поинтересовался требующими приоритетного решения проблемами Дворца искусства и пообещал содействовать их по возможности скорейшему решению, подчеркнув важность работы в направлении образования и разностороннего развития детей.
На стройплощадке Центра креативных технологий «Тумо Гюмри» Президенту Республики представили ход работы по капитальной реконструкции здания первого театра Гюмри, которые начались 10 июня 2017 года. По завершении этих работ центр «Тумо» переместится в здание театра и сможет обслуживать порядка 4000 студентов. Центр будет иметь комнаты для учебных занятий, площадки для самообразования, а также будет действовать как очаг культуры, в котором будут действовать большая сцена и кинотеатр, будут проводиться открытые для общества мероприятия.
На находящейся в историко-культурном музее-заповеднике «Кумайри» улице Руставели Президенту Саргсяну доложили о ходе работ по капитальной реконструкции улицы. Отметив, что на сегодняшний день уже заменены линии внешнего водоснабжения, газоснабжения и коммуникаций, связи, установлена ливнеотводная канализация и дренажная система, проведены кабельные линии высоковольтной мощности, воздушные линии низкого напряжения заменены подземными кабельными линиями. Проведены бетонные работы на верхнем слое улицы и поверхность вымощена гранитом, установлены базальтовые бордюры, а тротуары выложены базальтовыми плитами. Наряду с реализованными работами на улице установлены также столбы внешнего освещения и скамейки.
В рамках праздничных мероприятий Президент посетил общинную неторговую организацию Дворец молодёжи Гюмри, где воплощаются в жизнь многочисленные молодёжные инициативы. Эта организация общинного подчинения служит объединению молодёжи культурной столицы Армении, став лучшим местом в городе для проведения досуга, а также организации неформального образования. По случаю Дня Гюмри во Дворце молодёжи организован Фестиваль ремёсел, в котором приняли участие города Гюмри, Ванадзор, Иджеван и Артик, представив работы своих ремесленников.