Գերմանիայում թուրք գրող, աջ պոպուլիստ Աքըֆ Փիրինջին Դրեզդենի դատարանի որոշմամբ 2700 եվրո տուգանք պետք է վճարի «ազգերի միջեւ ատելություն բորբոքելու» համար:
Նիստի սկզբում 57-ամյա Փիրինջիի փաստաբանը խոսոտվանել է, որ 2015 թ. հոկտեմբերի 19-ին Դրեզդենում Pegida շարժման հանրահավաքի ժամանակ իր պաշտպանյանլը Գերմանիայում բնակվող մուսուլմանների եւ մուսուլման փախստականների մասին ստորացուցիչ արտահայտություններ է արել, ինչպես նաեւ փորձել է «ատելություն բորբոքել», հաղորդում է DW- ն:
Խոսքի ազատությունը ամենաբարձր արժեքն է, բայց այն նաեւ սահմաններ ունի. որտեղ սկսվում է քրեական օրենսգիրքը, ուր մարդու արժանապատվության հարցերն են շոշափվում», - ասել է դատավորը:
Մեղադրյալը գործի վերաբերյալ հայտարարություններ չի արել: Դատավարության ժամանակ նա միայն հայտարարել է, որ փող չունի եւ բողոքել է գիրք հրատարակողների բոյկոտի պատճառով:
Աքըֆ Փիրինջին ծնվել է 1959 թվականին Ստամբուլում: Փոքր հասակում ծնողների հետ տեղափոխվել է Գերմանիա: Փիրինջին գրել է մի շարք դետեկտիվներ, որոնցով հայտնի է դարձել:

Немецко-турецкий писатель, правый популист Акиф Пиринчджи был приговорен судом в Дрездене к штрафу в размере 2700 евро за разжигание межнациональной розни.
В начале заседания адвокат 57-летнего Пиринчджи признал, что его подзащитный, выступая 19 октября 2015 в Дрездене на митинге движения Pegida в уничижительных выражениях высказался о живущих в Германии мусульманах и беженцах-мусульманах, а также попытался «разжечь ненависть», передает DW
«Свобода мнений - высшая ценность, однако и у нее есть границы - там, где начинается уголовный кодекс, к примеру, затрагиваются вопросы человеческого достоинства», - заявила судья во время заседания. Сам обвиняемый не делал заявлений по существу вопроса. На суде он заявил, что у него нет денег и пожаловался на бойкот со стороны книгоиздателей. В связи с этим размер штрафа был назначен по минимальному пределу. Согласно изначальному приговору, оглашенному в начале 2017 года, Пиринчджи должен был заплатить на 9000 евро больше.
Акиф Пиринчджи родился в Стамбуле в 1959 году. В детстве вместе с родителями переехал в Германии. Пиринчджи написал ряд детективов, которые принесли ему известность.