Պուերտո Ռիկոյում «Մարիա» փոթորիկը խլել է 34 մարդու կյանք, ասել է նահանգապետ Ռիկարդո Ռոսելոն: Այս մասին հայտնում է AP-ն:
Նահանգապետը հայտնել է, որ փոթորիկը պատճառել է 90 մլրդ դոլարի վնաս:
Վերջին մի քանի ամիսներին Միացյալ Նահանգների եւ կղզային տարածքների վրա միանգամից մի քանի արեւադարձային հզոր փոթորիկ է փլուզվել: Մասնագետները հասցրած վնասը ամերիկյան բյուջեի համար հարյուրավոր միլիարդ դոլար են գնահատում: Պուերտո Ռիկոն ֆինանսական դժվարություններ ունի: Moody`s Analytics-ի մասնագետները «Մարիա» փոթորկի պատճառած վնասը մոտ 95 մլրդ դոլար են գնահատել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պուերտո Ռիկոյի իշխանություններին քննադատել է «անարդյունավետ» աշխատանքի համար: ԱՄՆ նախագահի կարծիքով՝ տեղական պաշտոնաները ցանկանում են, որ «որ ամեն ինչ արվի իրենց փոխարեն արվի»:
Թրամփը խոստացել է Պուերտո Ռիկոյի բնակիչներն օգնել այնքան ժամանակ, մինչեւ նրանք անվտանգության մեջ լինեն: Նա նաեւ որոշում է ընդունել Պուերտո Ռիկոյի համար առեւտրի սահմանափակումները հանելու մասին:

Ураган «Мария» унес жизни 34 человек в Пуэрто-Рико, передает слова губернатора Рикардо Росселло РИА Новости  со ссылкой на агентство Ассошиэйтед Пресс.
Губернатор Пуэрто-Рико также заявил, что ураган нанес ущерб в размере 90 миллиардов долларов.
За последние несколько месяцев сразу несколько мощных тропических ураганов обрушилось на Соединенные Штаты и их островные территории. Власти исчисляют ущерб для американского бюджета сотнями миллиардов долларов. Пуэрто-Рико испытывает серьезные финансовые проблемы. Так, специалисты из Moody`s Analytics оценивают нанесенный «Марией» ущерб примерно в 95 миллиардов долларов.
Президент США Дональд Трамп раскритиковал власти Пуэрто-Рико за «неэффективную работу». По мнению америкаского лидера, местные чиновники хотят, чтобы «все было сделано за них». Он также пообещал оказывать жителям Пуэрто-Рико до тех пор, пока люди не будут в безопасности.
Трамп также принял решение отменить торговые ограничения для Пуэрто-Рико.
Ранее сообщалось о 16 жертвах. Американский лидер Дональд Трамп отмечал, что власти Пуэрто-Рико должны быть горды тем фактом, что в результате урагана погибли «только 16 человек», сравнив этот показатель с «тысячами погибших» в результате урагана «Катрина».