Ադրբեջանը չի կարող ՀԱՊԿ մտնել, իսկ այս մասին առաջարկները հիմնազուրկ են: Հոկտեմբերի 4-ին ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը եւ Ռուսաստանը անվտանգության տարբեր համակարգերում են: Ադրբեջանի միակ եւ մերձավոր դաշնակիցը Թուրքիան է, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ է: Թուրքիան մի երկիր է, որը Պակիստանի հետ աջակցել է 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի ագրեսիային: «Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի անվտանգության համար սպառնալիք մնալ: Այս սպառնալիքներին հակադարձելու համար Հայաստանը ՀԱՊԿ-ն է ընտրել»,- շետեց Շարմազանովը:

Азербайджан не может вступить в ОДКБ, а предположения об этом беспочвенны. Об этом заявил в парламенте 4  октября вице-спикер Национального Собрания, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, Азербайджан и Россия находятся в разных системах безопасности. Единственный и ближайший союзник Азербайджана – Турция, которая состоит в НАТО. Турция – это страна, которая вместе с Пакистаном поддержала агрессию Азербайджана в апреле 2016 года. «Турция остаётся угрозой безопасности Армении. Для отражения этих угроз Армения выбрала ОДКБ», - подчеркнул Шармазанов.