Հայաստանը վաղ է ուրախանում «Իսկանդերի» համար: Թուրքիան կարող է դրանք ոչնչացնել հենց ռուսական Ս-400-ով: Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին խորհրդարանում ասել է «Ելք» դաշինք խմբակցության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է Հայաստանը վստահել օտար բանակին՝ հիշելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի դասերը, ցարական զորքերի նահանջը Վանից եւ Սեւրի պայմանագիրը, որը մնացել է թղթի վրա: «Ոչ մի րոպե պետք չէ կասկածել, որ վճռական պահին Ռուսաստանը կմոռանա Հայաստանի հետ դաշնակցական հարաբերությունների մասին, և ռազմական փոխօգնության մասին բոլոր համաձայնագրերը կհայտնվեն աղբամանի մեջ: Թուրքիան, ունենալով Ս-400, կարող է ցանկացած պահի օգնել Ադրբեջանին: Այնպես որ պետք չէ ուրախանալ: Եվ ուրիշներ վրա հույս դնել պետք չէ», - ասել է Փաշինյանը:

Армения рано радуется «Искандерам»: Турция может сбивать их российскими же С-400. Об этом заявил в парламенте Армении 4 октября глава фракции блока «Выход» Никол Пашинян.
По его словам, непостижимо, как может Армения доверять  чужой армии, помня уроки Первой мировой, отступление царской армии из Вана и Севрский договор, оставшийся на бумаге. «Можно ни минуты не сомневаться, что в решающий момент Россия забудет о союзнических отношениях с Арменией, и все договора о военной взаимопомощи окажутся в мусорной корзине. А имея С-400, Турция может в любой момент помочь Азербайджану против наших «Искандеров». Так что не нужно радоваться. И не нужно полагаться на других», - сказал Пашинян.