Եվրոպական հանձնաժողովը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին վերջին նախազգուշացումն է արել օտարերկրյա աղբյուրներից ֆինանսավորվող ոչ կառավարական կազմակերպությունների հարցի վերաբերյալ: Չորեքշաբթի՝ հոկտեմբերի 4-ին, Բրյուսելի գերատեսչությունը ԵՄ օրենսդրությունը խախտելու համար Բուդապեշտի նկատմամբ տուգանքի գործընթացի երկրորդ փուլն է սկսել, հաղորդում է DW- ն:
Հունգարիայի կառավարությունն այժմ ունի մեկ ամիս Բրյուսելի պահանջներին արձագանքելու համար: Այն դեպքում, երբ դրանք պատշաճ կերպով չիրականացվեն, Եվրոպական հանձնաժողովը Եվրոպական դատարան Բուդապեշտի դեմ հայց կներկայացնի: Մինչ այժմ, Հունգարիայի իշխանությունները այդ չեն արել, նշվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Եվրահանձնաժողովը կարծում է, որ նոր օրենքը խախտում է կազմակերպությունների ազատությունը, մասնավոր ոլորտի իրավունքը եւ անձնական տվյալների պաշտպանության սկզբունքը, ինչպես նաեւ սահմանափակում է ԵՄ-ում կապիտալի ազատությունը:

Еврокомиссия выступила с последним предупреждением в адрес премьер-министра Венгрии Виктора Орбана по конфликту вокруг финансируемых из иностранных источников неправительственных организаций (НПО). В среду, 4 октября, брюссельское ведомство открыло второй этап штрафной процедуры в отношении Будапешта за нарушение законодательства ЕС, передает DW
У венгерского правительства теперь есть месяц на то, чтобы отреагировать на требования Брюсселя. В том случае если они не будут выполнены должным образом, Еврокомиссия обратится с иском против Будапешта в Европейский суд. До сих пор власти Венгрии этого не сделали, говорится в заявлении ЕК.
Штрафную процедуру в отношении Венгрии Еврокомиссия начала в середине июля. В рамках первого этапа ведомство ЕС направило Будапешту официальное письмо с вопросами по поводу нового закона, который в Брюсселе вызывает «серьезные опасения». ЕК считает, что новый закон нарушает свободу объединений, право на частную сферу и принцип защиты личных данных, а также ограничивает свободу капитала в ЕС.