ԱՄՆ-ն Սուդանի հանդեպ պատժամիջոցները վերացրել է՝ հայտարարելով, որ երկիրը առաջընթաց է գրանցել ահաբեկչության եւ մարդու իրավունքների դեմ պայքարում:
Բացի այդ, Խարտումը հավաստիացրել է, որ Հյուսիսային Կորեայի հետ զենքի վաճառքի վերաբերյալ համաձայնագիր չի կնքի, հաղորդում է Reuters-ը:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը չեղարկել է առեւտրի էմբարգոն եւ այլ պատժամիջոցներ, որոնք գլոբալ ֆինանսական համակարգի զգալի մասից արդյունավետորեն մեկուսացրել էին Սուդանին:
Այնուամենայնիվ, Սուդանը կմնա ահաբեկչության հովանավորների ցուցակում, ինչը արգելում է զենքի վաճառքը եւ սահմանափակում է ԱՄՆ օգնությունը:
Սուդանի պաշտոնյաների հանդեպ առանձին պատժամիջոցները կշարունակվեն կիրառվել՝ կապված Դարֆուրում հակամարտության ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների հետ:

США сняли сакнции с Судана, заявив, что страна добилась прогресса в борьбе с терроризмом и  прав человека. Кроме того, Хартум заверил, что не будет заключать соглашения о торговле оружием с Северной Кореей, передает Reuters.
Президент  Дональд Трамп отменил  торговое эмбарго и другие санкции, которые эффективно изолировали Судан от большей части глобальной финансовой системы.
Тем не менее, Судан останется в списке спонсоров терроризма,  который запрещает продажу оружия и ограничивает  американскую помощь, заявили высокопоставленные должностные лица США.
Суданские должностные лица по-прежнему подвергаются отдельным санкциям, связанным с нарушениями прав человека во время конфликта в Дарфуре.