ԱՄՆ-ն Սուդանի հանդեպ պատժամիջոցները վերացրել է՝ հայտարարելով, որ երկիրը առաջընթաց է գրանցել ահաբեկչության եւ մարդու իրավունքների դեմ պայքարում:
Բացի այդ, Խարտումը հավաստիացրել է, որ Հյուսիսային Կորեայի հետ զենքի վաճառքի վերաբերյալ համաձայնագիր չի կնքի, հաղորդում է Reuters-ը:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը չեղարկել է առեւտրի էմբարգոն եւ այլ պատժամիջոցներ, որոնք գլոբալ ֆինանսական համակարգի զգալի մասից արդյունավետորեն մեկուսացրել էին Սուդանին:
Այնուամենայնիվ, Սուդանը կմնա ահաբեկչության հովանավորների ցուցակում, ինչը արգելում է զենքի վաճառքը եւ սահմանափակում է ԱՄՆ օգնությունը:
Սուդանի պաշտոնյաների հանդեպ առանձին պատժամիջոցները կշարունակվեն կիրառվել՝ կապված Դարֆուրում հակամարտության ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների հետ:

The United States lifted long-standing sanctions against Sudan on Friday, saying it had made progress fighting terrorism and easing humanitarian distress, and also secured Khartoum’s commitment not to pursue arms deals with North Korea, Reuters reported.
President Donald Trump removed a U.S. trade embargo and other penalties that had effectively cut Sudan off from much of the global financial system.
However, Sudan will stay on the U.S. list of state sponsors of terrorism - alongside Iran and Syria - which carries a ban on weapons sales and restrictions on U.S. aid.
Sudanese officials also remain subject to United Nations sanctions for human rights abuses during the Darfur conflict, the officials said, speaking on condition of anonymity.