Բնական է, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված է տարածաշրջանում իր շահերի ընդլայնմամբ։ Հոկտեմբերի 10-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, նման կարծիք է հայտնել Աժ  «Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը։
Նրա խոսքով՝ երկար տարիներ ի վեր Ռուսաստանը եղել եւ մնում է աշխարհի ամենամեծ պետությունը, որն ունեցել է եւ ունի իր շահերը շատ տարածաշրջաններում։ «Այս շահերի մեջ մտնում են եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը։ Դա Ռուսաստանի տեսանկյունից պետք է համարել բնական երեւույթ»,-նշել է Բոստանջյանը՝ հավելելով, որ իր շահերի պաշտպանության եւ առաջմղման համար Ռուսաստանին պետք է ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ Ադրբեջանը։
Պատգամավորը նկատել է, որ քաղաքականության մեջ  տեղ չկա սենտիմենտալիզմի համար, եւ որոշումներ ընդունվում են օգուտների եւ շահերի հիման վրա։

Естественно, что Россия заинтересована в расширении своих интересов в регионе. Такое мнение на встрече с журналистами  10 октября выразил депутат парламента Армении от блока «Царукян», экономист Вардан Бостанджян.
По его словам, на протяжении множества лет Россия была и остается крупнейшей страной в мире, у которой были и есть  интересы во многих регионах. «В сферу этих интересов также входили и Армения, и Азербайджан. Это, с точки зрения России, нужно считать естественным», - отметил Бостанджян, добавив при этом, что для продвижения и защиты своих интересов России нужна не только Армения, но и Азербайджан.
Как заметил депутат, в политике нет места сентиментализму, и решения принимаются лишь с учетом выгод и интересов.