ՄԱԿ-ը Հյուսիսային Կորեայի դեմ կիրառված ներմուծման եւ արտահանման պատժամիջոցները խախտող չորս նավերի արգելել է աշխարհի ցանկացած նավահանգիստ մտնել, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
ՄԱԿ պատժամիջոցների կատարման հանձնաժողովի պատասխանատու Հյու Գրիֆիթսն այս մասին հայտարարել է երկուշաբթի՝ Նյու Յորքում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ: Նրա խոսքով՝ արգելքն ուժի մեջ է մտել անցյալ հինգշաբթի:
Ըստ տվյալների՝ արգելքը վերաբերում է Petrel 8, Hao Fan 6, Tong San 2 եւ Jie Shun նավերին:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը օգոստոսին բանաձեւ է ընդունել, որն արգելում է Հյուսիսային Կորեային ածուխ, հանքաքար եւ ծովամթերք արտահանել՝ ի պատասխան Փհենյանի կողմից միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի հաջող փորձարկմանը: ԿԺԴՀ-ում վեցերորդ միջուկային փորձարկումից հետո սեպտեմբերին ընդունվեց պատժամիջոցների հերթական փուլը:

ООН запретила вход в любые порты мира четырем кораблям, нарушавшим экспортно-импортные санкции в отношении Северной Кореи, передает «Голос Америки».
Глава отвечающего за соблюдение санкций комитета ООН Хью Гриффитс анонсировал запрет в понедельник в ходе брифинга в Нью-Йорке. По словам Гриффитса, запрет вступил в силу в прошлый четверг.
Согласно базе данных, отслеживающей морские суда, под запрет попали следующие корабли: Petrel 8, зарегистрированный на Коморских островах, Hao Fan 6, который ходит под флагом Сент-Киттса и Невиса, и северокорейское судно Tong San 2. Четвертый корабль, Jie Shun, не зарегистрирован ни в какой стране.
Совет безопасности ООН в августе принял резолюцию, запрещающую КНДР экспортировать уголь, руду и морепродукты, в ответ на успешно проведенное Пхеньяном испытание межконтинентальной баллистической ракеты. Еще один раунд санкций был принят в сентябре после шестого ядерного испытания в КНДР.