Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը տարածաշրջանային խորհրդարանում հայտարարել է, որ Կատալոնիան հետաձգում է Իսպանիայից անկախանալու հռչակումը, հաղորդում է DW- ն:
Նա նշել է, որ Մադրիդի հետ երկխոսության միջոցով անհրաժեշտ է Իսպանիայից անկախանալու հարցը կարգավորել: Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 1-ի հանրաքվեի արդյունքում ինքնավարությունը ժողովրդից անկախ պետություն դառնալու մանդատ է ստացել: «Կատալոնիայի միլիոնավոր բնակչությունը կարծում է, որ Կատալոնիայի համար անկախ պետություն դառնալը միակ տարբերակն է», - ասել է Պուչդեմոնը, հաղորդում է BBC- ն:
Պուչդեմոնի ելույթը նախատեսված էր տեղական ժամանակով 18:00-ին, սակայն վերջին պահին լրացուցիչ խորհրդատվության անհրաժեշտության պատճառով մեկ ժամով հետաձգվել է:
Երեքշաբթի Բարսելոնում անվտանգության միջոցառումները ուժեղացվել էին: Կատալոնիայի խորհրդարանը եւ Ցիտադել այգու տարածքը, որտեղ այն գտնվում է, ամբողջովին շրջապատված է եղել Կատալոնիայի ոստիկանության կողմից:

The leader of Catalonia postponed a formal declaration of independence from Spain on Tuesday, stepping back from the brink of a constitutional crisis that has engulfed one of Europe's richest nations, BBC reported.
Carles Puigdemont, the Catalan President, declared that the region had "earned the right" to independence from Madrid. But he told the Catalan Parliament in Barcelona that he wanted to take the heat out of the political standoff that has roiled Spain since a disputed referendum on October 1.
The Catalan president said that millions of Catalan citizens believe the region should have its own state in his highly anticipated speech, explaining that the region had won the right to be an independent republic.
"I defend the mandate of the people of Catalonia to become an independent republic," he said, to applause from the chamber.
But he added that parliament should suspend a formal declaration in order to pursue dialogue. He did not specify what form the talks would take, or who would mediate them.