Թուրքիայի դատարանը «Wall Street Journal» -ի թղթակից Այլա Ալբայրաքին երկու տարի եւ մեկ ամիս ժամկետով ազատազրկման է դատապարտել: Նրան «ահաբեկչության քարոզչության» եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցությանը աջակցելու համար մեղավոր են ճանաչել: Ըստ իշխանությունների՝ լրագրողի հոդվածներից մեկի տեքստում է դրսեւորվել նրա աջակցությունը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝, վկայակոչելով WSJ-ին:
Ալբայրաքը ունի Թուրքիայի եւ Ֆինլանդիայի քաղաքացիություն: Այժմ նա գտնվում է Նյու Յորքում եւ մտադիր է բողոքարկել դատարանի որոշումը: «Հաշվի առնելով Թուրքիայի ներկայիս քաղաքական իրավիճակը, այս սարսափելի որոշումը չպետք է անսպասելի լիներ ինձ համար, բայց դա տեղի ունեցավ», - ասել է լրագրողը:
Գլխավոր խմբագիր Ջերարդ Բեյքերը այս մեղադրանքներն անվանել է անհիմն եւ անտեղի:
Նյու Յորքի լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (Committee to Protect Journalists, CPJ), (CPJ), ըստ թերթի, դատապարտել է թուրքական դատարանի որոշումը: «Թուրքիայում Այլայի դատապարտումը շատ մտահոգիչ նշան է, որը ցույց է տալիս մամուլի վրա ճնշումների ավելացումը», - ասել է Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում կոմիտեի համակարգող Նինա Օգնյանովան: «Մենք կոչ ենք անում Թուրքիայի իշխանություններին անմիջապես վերանայել այդ որոշումը», - ավելացրել է նա:

A Turkish court sentenced Wall Street Journal reporter Ayla Albayrak to two years and one month in prison Tuesday, declaring her guilty of engaging in terrorist propaganda in support of a banned Kurdish separatist organization through one of her Journal articles, WSJ reported.
The conviction of Ms. Albayrak, who is currently in New York, highlights the increasing targeting of journalists in Turkey, where President Recep Tayyip Erdogan’s government has gained attention for deteriorating media freedoms.
“This was an unfounded criminal charge and wildly inappropriate conviction that wrongly singled out a balanced Wall Street Journal report,” said Wall Street Journal Editor in Chief Gerard Baker. “The sole purpose of the article was to provide objective and independent reporting on events in Turkey, and it succeeded.”
Ms. Albayrak, who has dual Finnish and Turkish citizenship, plans to appeal the decision. “Given the current climate in Turkey, this appalling decision shouldn’t have come as a surprise to me, but it did,” she said.