Թուրքիայի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը վաղուց վերազինման կարիք ունեն:
Այս մասին NEWS.am-ի թղթակի հետ զրույցում ասել է Ռազմական եւ քաղաքական վերլուծության ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Նրա խոսքով՝ թուրքական բանակի սպառազինությունը բավական մեծ է, սակայն ՀՕՊ համակարգերը շատ հին են:
«Բնական է, որ նրանք ցանկանում են այն թարմացնել: Նրանք չունեն իրենց «Patriot» համակարգերը: Նրանց մոտ այլ երկրներից բերված «Patriot»-ներ են»,- ասել էնա՝ հավելելով, որ ՀՕՊ համկարգերից այժմ Անկարայում կա «Հերկուլեսը», որը մշակվել է 1950-ականներին:
Նա նշել է նաեւ, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ լավ առեւտուր է գնում: Թուրքիայի կողմից ռուսական ՀՕՊ C-400 համակարգերի գնումը այդ խոշոր գործարքների ընդամենը մի մասն է:
Խրամչիխինի խոսքով՝ «Թուրքիան եւ Ռուսաստանը չեն սիրում իրար եւ չեն էլ սիրելու», ինչն ըստ նրա ավելի քան ակնհայտ է:
«Թուրքիան փորձում է բարձրացնել սակագները եւ իր համար լավագույն պայմանների փոխարեն հավանաբար այլ բան ստանալ», - ասել է նա `հավելելով, որ Անկարան ցանկանում է ստանալ ոչ միայն C-400 համակարգերը, այլ նաեւ դրանց արտադրության տեխնոլոգիաները:
Փորձագետը նաեւ նշել է, որ Թուրքիան, այսպիսով, քաղաքական մակարդակում փորձում է սիրաշահել եւ Մոսկվային եւ Վաշինգտոնին եւ Բրյուսելին՝ ոչ միայն լուծելով իր բանակի վերազինման խնդիրները, այլ նաեւ որոշ քաղաքական հարցեր:

У Турции не то что созрел, а перезрел вопрос с переоснащением своей наземной системы противовоздушной обороны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил заместитель директора Института политического и военного анализа, эксперт Александр Храмчихин.
По словам эксперта, на вооружении турецкой армии довольно большая, однако крайне устаревшая наземная система ПВО. «Вполне естественно, что они хотят ее обновить. У них же нет своих систем «Patriot». У них стоят чужие «Patriot»-ы»,- пояснил эксперт, добавив при этом, что из наземных систем ПВО у Анкары до сегодняшнего дня на вооружении стоят системы «Геркулес», разработанные еще в 1950-ых годах.
При этом эксперт отметил, что между Россией и Турцией идет довольно большая торговля, с учетом того, что закупка Анкарой российских систем ПВО С-400, лишь часть одной крупной сделки между этими странами.
Вместе с тем, по словам Храмчихина: «Турция и Россия друг друга не любят и любить не станут», что, по его мнению, более чем очевидно.
«Турция пытается повышать ставки и добиваться лучших для себя условий в обмен, видимо, на что-то другое»,- подчеркнул заместитель директора Института политического и военного анализа, добавив при этом, что Анкара желает получить не только сами системы С-400, но и технологии их производства.
Эксперт также отметил, что Турция, ко всему прочему, таким образом, на политическом уровне, пытается заигрывать и с Москвой, и с Вашингтоном, и с Брюсселем, решая не только насущные проблемы с перевооружением своей армии, но и некоторые политические.