«Startup Armenia»հիմնադրամը պատրաստվում է ընդլայնել «Sevan Startup Summit»-ի աշխարհագրությունը։ Նախատեսվում է սամմիթը կազմակերպել աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ծովափնյա շրջաններում, ինչով պայմանավորված Հայաստանից դուրս անցկացվելիք միջոցառումները կունենան «Seaside Startup Summit»անվանումը։
Այսօր «Startup Armenia»-ի հիմնադիր Հակոբ Հակոբյանը, «RAK Incubation and accelerator» կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Հիշամ Մ․ Հ․ Սաֆադին, եւ Ռաս ալ-Խայմա տնտեսական զարգացման դեպարտամենտը, ի դեմս շեյխ Մոհամեդ բին Քայեդ Ալ Քասիմի եւ Աբդուլռահման Ալ-Շայեբ Ալ-Նաքբիի ստորագրել են փոխըմբռնման եւ համագործակցության հուշագիր։ Նշված հուշագրով կողմերը պայմանավորվում են աջակցել միմյանց ՀՀ-ում եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ստարտափ էկոհամակարգի կայացմանն ու զարգացմանն ուղղված գործունեությունում։ Հատկանշական է, որ հուշագիրը ստորագրվել է նմանատիպ համագործակցության արդյունք հանդիսացող «Startup Weekend RAK»միջոցառման ընթացքում, որի գործընկերերի թվում է նաեւ «Startup Armenia»հիմնադրամը։
Կողմերը նախատեում են«Seaside Startup Summit»-ը կազմակերպել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում արդեն 2018թ-ի սկզբին եւ պլանավորում են Միացյալ Էմիրությունները դարձնել սամմիթի մշտական անցկացան վայրերից մեկը։
««Sevan Startup Summit»-ի միջազգային հարթակ դուրս գալը ոչ միան «Startup Armenia»-ի եւ մեր գործընկերների ձեռքբերումն է, այլ նաեւ ողջ հայկական ստարափ էկոհամակարգի միջազգայնացմանն ուղղված կարեւոր քայլ է։ Մյուս տարի մենք պաստրաստվում ենք սամմիթն անցկացնել մի շարք այլ երկրներում եւ հուսով ենք, որ այդ միջոցառումները մեծապես կնպաստեն հայկական ստարտափ էկոհամարգի եւ ԱՄԷ-ի ու մյուս երկրների ստարտափ համակարգերի հետ առավել սերտ համագործակցությանը»,- նշել է «Startup Armenia»-ի հիմնադիր Հակոբ Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ «Sevan Startup Summit»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2016թ․ ամռանը՝ Սեւանի ափին։ Սամմիթը իրավմամբ դարձավ հայկական ստարտափ էկոհամակարգի կարեւորագույն միջոցառումներից մեկը։ Արդեն 2017թ․ «Sevan Startup Summit 2017»-ի շրջանակները զգալիորեն ընդլայնվեցին։Հայաստանից եւ աշխարհի 23 երկրներից սամմիթ այցելեցին ավելի քան 2000 մասնակիցներ եւ հյուրեր։Ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը գերազանցեց 50,000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ սամմիթի կազմակերպման եւ անցկացման համար ծախսվել է ավելի քան 250,000 ԱՄՆ դոլար։

Startup Armenia Foundation is going to expand the geography of Sevan Startup Summit. It is planned to organize the event in the different countries of the world, in the cities that are located near the beaches. That’s the reason why the event is renamed as Seaside Startup Summit.
Hakob Hakobyan, the founder of Startup Armenia Foundation, Hisham M. H. Safadi, CEO and Founder at RAK Incubation and accelerator and representatives of RAK Department of Economic Development Sheikh Mohammed bin Kayed Al Qasimi and Dr. Abdulrahman Al-Shayeb Al-Naqbi, today has signed a memorandum of understanding. Due to this memorandum, the sides will contribute to the development and establishment of startup ecosystem in both Armenia and UAE. The memorandum was signed during the Startup Weekend RAK, which is also a sign of cooperation. Startup Armenia Foundation is among the partners of that event.
The two sides came to an agreement to heldthe Seaside Startup Summit in the United Arab Emirates in the beginning of 2018. It is planned to make the UAE one of the main places for the event organization.
Hakob Hakobyan, the founder of Startup Armenia Foundation, has mentioned.
The fact that Sevan Startup Summit is going global is not only the achievement of Startup Armenia Foundation and our partners but also the whole Armenian startup ecosystem. Next year we are planning to organize the event in many other locations. We hope that this will stimulate the development of both Armenian and UAE startup ecosystem cooperation.
To recall, Sevan Startup Summit for the first time was organized in the summer of 2016 at Sevan Lake area. The Summit has become one of the main events for the Armenian startup ecosystem. In 2017 the Sevan Startup Summit has already been enlarged. The Summit hosted over 2000 participants and guests both from Armenia and 23 other countries. The prize fund exceeded $50,000. The spending for organizing and holding the summit reached $250,000.