Միանշանակ կարելի է արձանագրել, որ Եվրոպայի կենտրոնում տեղի է ունեցել ինքնորոշման իրավունքի դրսեւորման հերթական ակտերից մեկը: Այս մասին նախօրեին , «Արցախ ԹՎ»-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ անդրադառնալով Կատալոնիայում հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած անկախության հանրաքվեին եւ դրան հետեւած իրադարձություններին:
«Այն, որ Կատալոնիան մի քանի տարի շարունակ փորձում էր ուղիներ գտնել իր  ինքնորոշման իրավունքը ճիշտ իրականացնելու, ավելի ճիշտ Իսպանիայի սահմանադրական սահմանափակումներից փորձում էր դուրս բերել, դա փաստ է: Բայց ինձ թվում է, որ մենք գործ ունենք մի կլասիկ իրավիճակի հետ, որը տվյալ պահին կապված է ներքին կյանքի, երկրի կառուցվածքի,  նրա պատմական անցյալի հետ:
Բավարարվենք նրանով, որ տեղի է ունեցել հերթական հանրաքվեն, ինքնորոշման իրավունքի արտահայտման, որը ավարտվել է հետաքրքիր մի դասավորությամբ, երբ նորից անհանսկանալի հարցեր են մնում»,-ասաց Ղուլյանը:
Նրա խոսքով, փաստորեն հոկտեմբերի 1-ին, չնայած Իսպանիայի բոլոր ցանկություններին՝ խեղդել, ճնշել, թույլ չտալ, կանխարգելել հանրաքվեի անցկացումը, այդուհանդերձ տեղի է ունեցել այդ կամարտահայտությունը. «Ինչպես սպասում էին բոլորը, հոկտեմբերի 10-ին Կատալոնիայի նախագահ Կարլես Պուչդեմոնի հայտարարությունը, երբ նա հանրաքվեի արդյունքներով դիմում է խորհրդարան, իհարկե այդ դիմումը եղավ, բայց եղավ նաեւ հայտարարություն, որ կասեցնել կամ հետաձգել անկախության հռչակումը:
Իսպանիայի դեպքում եղել է բռնաճնշելու տեսանելի փորձ, բայց քանի որ միանգամից եվրոպական հանրության կողմից սկսել են դատապարտել եւ ասել, որ չի կարելի այդպես խոսել ինքնորոշվող ժողովրդի հետ, կարծում եմ՝ նրանք մի փոքր հետ են քաշվելի իրենց նախնական տրամադրություններից եւ այսօր փորձում են գնդակն իրար դաշտ գլորել, իրար հերթ տալով փակուղային վիճակից դուրս գալու քայլեր ներկայացնել»:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում կայացած անկախության հանրաքվեին մասնակցել է 5,5 մլն ընտրողներից մոտ 2,5 մլնը, որի ճնշող մեծամասնությունն «այո» է ասել անկախությանը:
Կատալոնիայի անկախության հռչակագիրը Կատալոնիայի նախագահ Կարլես Պուչդեմոնը ստորագրել է, բայց այն դեռ ուժի մեջ չի մտել:

Однозначно можно сказать, что в центре Европы имел место один из очередных актов проявления права на самоопределение. Об этом заявил в интервью «Арцах-ТВ» председатель парламента Карабаха Ашот Гулян, комментируя референдум о независимости, состоявшийся 1 октября в Каталонии.
«Мне кажется, что мы имеем дело с классической ситуацией, которая на этот момент связана с внутренней жизнью – со структурой страны, ее историческим прошлым. Удовлетворимся тем, что состоялся очередной референдум с выражением права на самоопределение, который завершился интересным раскладом, когда вновь остаются непонятные вопросы», - заявил Гулян.
По его словам, несмотря на все действия Испании пресечь проведение референдума, он, тем не менее, состоялся. «10 октября все с нетерпением ждали заявления президента Каталонии Карлеса Пучдемона, когда он должен был обратиться к парламенту по итогам референдума. Конечно, оно прозвучало, но одновременно было заявление и о приостановлении провозглашения независимости. В случае с Испанией была заметная попытка давления, но так как европейское сообщество сразу это осудило, заявив, что нельзя так говорить с самоопределяющимся народом, думаю, они немного отошли от своих прежних настроений и  сегодня пытаются отбросить мяч на половину поля друг друга, уступая при этом друг другу право на шаги для преодоления тупиковой ситуации», - сказал Гулян.