Ծննդկանի՝ կոմայի մեջ հայտնվելուց հետո Վանաձորի բժշկական կենտրոնի ղեկավարության եւ ծննդատան բաժանմունքի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Շահվերդյանի եւ անեսթեզիոլոգ Ալվարդ Հայրապետյանի միջեւ սկսված դատական վեճն ավելի քան 4 տարի է՝ չի լուծվում:
Նրանց միջեւ դատական քաշքշուկը սկսվել է 2013թ.-ի մայիսի 18-ից, երբ Վանաձորի ծննդատանը ծննդաբերած Լիլիթ Նալբանդյանն ընկավ կոմայի մեջ: Ըստ հարազատների՝ ծննդաբերությունից հետո բժիշկները հեռացել են, իսկ կնոջ մոտ արյունահոսություն է սկսվել, այնուհետեւ կլինիկական մահ է արձանագրվել եւ նա հայտնվել է կոմայի մեջ: Երկարատեւ քաշքշուկներից հետո իրավապահ մարմիններն այդպես էլ բժշկական սխալ չգտան, քրեական գործը կարճեցին: Լիլիթ Նալբանդյանի հարազատներն առ այսօր համոզված են՝ Դավիթ Շահվերդյանի եւ անեսթեզիոլոգի պատճառով է տեղի ունեցել այս ամենը:
Չնայած բժիշկներին մեղադրանք չառաջադրվեց, Նալբանդյանների քաղաքացիական հայցն ընդդեմ Վանաձորի բժշկական կենտրոնի բավարարվեց: 2014թ.-ին դատարանը պարտավորեցրեց հիվանդանոցի ղեկավարությանը 6 մլն դրամ վճարել, ինչպես նաեւ ամսական շուրջ 600 հազար դրամ տրամադրել կոմայի մեջ գտնվող ծննդկանի ընտանիքին: Ի դեպ, այս գումարն ամեն ամիս հենց բժշկական կենտրոնի ղեկավարությունն է տրամադրում: Շահվերդյանից եւ անեսթեզիոլոգից գումարը բռնագանձելու համար ԲԿ-ն դիմել էր դատարան: Շուրջ 3 տարի է՝ քաղհայցը քննվում է: Այս տարվա հունիսին գործը մակագրվել է նոր դատավորի, որն էլ նախնական դատական նիստ էր նշանակել սեպտեմբերի 12-ին: Այդ նիստը, սակայն, հետաձգվել է կողմերից մեկի բացակայության հիմքով: Հաջորդ նիստը նշանակվել է նոյեմբերի 18-ին:

Судебное разбирательство по делу о впавшей  кому роженицы в Ванадзоре продолжается уже четвертый год. В споре участвуют руководство медцентра Ванадзора, временно исполняющий обязанности заведующего родильным отделением Давид Шахвердян, анестезиолог Алвард Айрапетян.
Разбирательство началось 18 мая 2013 года, когда родившая в медцентре Ванадзор Лилит Налбандян впала в кому. По словам родственников, после родов у женщины началось кровотечение, а врачей не оказалось поблизости. Была зафиксирована клиническая смерть и женщина впала в кому.
Правоохранители так и не нашли врачебной ошибки, уголовное дело было прекращено. Родственники Лилит Налбандян остаются при том мнении, что трагедия произошла по вине анестезиолога Давида Шахвердяна.
Несмотря на то, что врачам не было предъявлено обвинение, гражданский иск семьи Налбандян в отношении медцентра был удовлетворен. В 2014 году суд обязал руководство больницы выплатить 6 млн драмов, а также ежемесячно выплачивать 600 тысяч драмов семье роженицы. Чтобы взыскать деньги с Давида Шахвердяна и Алвард Айрапетян, руководство больницы обратилось в суд. Иск рассматривается около 3 лет. Заседания постоянно откладываются по той или иной причине. Следующее заседание назначено на 18 ноября.