ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում եւ այլ միջազգային կազմակերպություններում Շվեյցարիայի մշտական ներկայացուցչի կեցավայրում կայացել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունները:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ:
Հանդիպումից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի առանձնազրույցը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի առաջմղման հնարավորությունները: Բանակցությունների արդյունքում նախագահները համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու եւ հավելյալ քայլեր կատարելու շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով:
Համանախագահները գոհունակություն են հայտնել երկար ընդմիջումից հետո կայացած ուղղակի բանակցությունների առթիվ: Նրանք ընդգծել են, որ պատրաստակամ են կողմերի հետ շարունակել միջնորդական աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ բանակցային կարգավորման ուղղությամբ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բանակցություններին արդյունքներով հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:

The meeting between the Armenian and Azerbaijani Presidents was held at the residence of the Swiss permanent representative in the UN Office and other international organizations in Geneva on Monday, at the initiative of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, presidential press service reported.
The talks were attended by Armenian and Azerbaijani foreign ministers Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov, as well as the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group – Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France), Andrew Schofer (US) and Personal Representative of the OSCE Chairpersonin-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The meeting was followed by a private meeting of Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev.
The opportunities to move forward the negotiation process over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict were discussed. As a result of negotiations the Presidents agreed to take measures to intensify the negotiation process and take additional steps to reduce tension in the line of contact.
The Co-Chairs expressed their satisfaction with these direct talks, which took place after a long interval. They remain ready to work with the sides on mediating a peacefully negotiated settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan and the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a joint statement based on the negotiation results.