Իրավապաշտպանները  հայտնել են, որ Նայրոբիում Քենիայի նախագահական ընտրություններից հետո սկսված բողոքի ակցիայի մասնակիցների եւ ոստիկանության միջեւ բախումներից զոհվել է 33 մարդ, այդ թվում՝ 9 տարեկան մի երեխա եւ հղի կին, փոխանցում է Reuters–ը։
Բողոքի ակցիաները սկսվել էին գործող նախագահ Ուհուր Քենյատայի հաղթանակից հետո։ Ավելի ուշ երկրի Գերագույն դատարանը չեղյալ էր հայտարարել ընտրությունների արդյունքները, եւ պետության նոր ղեկավարին պետք է ընտրեն հոկտեմբերի 26-ին։
HRW եւ Amnesty National իրավապաշտպան կազմակերպությունները նշում են, որ բողոքի ցույցերի ընթացքում ոստիկանությունը չափից դուրս մեծ ուժ է կիրառել, ինչի հետեւանքով զոհվել է 33 մարդ։ 9-ամյա մի տղա մահացել է գլխին ստացած հրազենային վիրավորումից այն պահին, երբ կանգնած էր պատշգամբում։ Հղի կինն էլ արցունքաբեր գազի պատճառով կորցրել էր հավասարակշռությունն ու վայր ընկել մարդկանց բազմության ոտքերի տակ։

Правозащитники заявили о гибели 33 человек в Найроби в ходе столкновений полиции и участников акций протеста после выборов президента страны. В числе погибших 9-летний ребенок и беременная женщина, передает Reuters.
Акции протеста состоялись  после победы действующего президента Ухур Кенньяты в ходе выборов в августе этого года. Позже Верховный суд страны аннулировал итоги выборов, и нового главу государства будут выбирать 26 октября
Правозащитные организации  HRW и Amnesty National  отмечают, что в ходе протестов в Найроби полиция использовала «чрезмерную силу», а «в результате действий полиции погибли 33 человека». В их числа 9-летний мальчик, который был убит выстрелом, когда стоял на балконе, и беременная женщина, потерявшая сознание из-за слезоточивого года и растоптанная толпой.