Իրաքի նախագահ Ֆուադ Մասումը կոչ է արել Իրաքի կենտրոնական կառավարությանը եւ Իրաքի Քուրդիստանի ղեկավարությանը անմիջապես վերսկսել երկխոսությունը: Այս մասին հաղորդում է Sky News Arabia-ն:
«Բոլորին հարկավոր է զսպվածություն ցուցաբերել, որպեսզի վերսկսեն երկխոսությունը»,- հեռուստատեսային ուղերձով ասել է Իրաքի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ նման երկխոսությունը պետք է իրականացվի հարգելով Սահմանադրությունը եւ այլ գործող օրենքները: «Այս իրավիճակում, երբ տարբեր կոչեր են հնչում, մենք, մեր հերթին, կոչ ենք անում հետեւել Սահմանադրությանը որպես հետագա ցանկացած գործողությունների հիմք», - ասել է նախագահը:
Մասումի խոսքով՝ Իրաքի ղեկավարությունը փորձել է փոխզիջման հասնել, սակայն ջանքերը չեն պսակվել հաջողությամբ Քուրդստանի՝ անկախության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու միակողմանի որոշման պատճառով:
Մեկնաբանելով Քիրքուքի իրավիճակը՝ նա նշել է, որ այնտեղ քրդական փեշմարգա ուժերի առկայությունը օրինական է, սակայն հանրաքվեից հետո տարաձայնություններ են առաջացել:
«Պետք է կանխել Քիրքուքում տեղի ունեցող խախտումները եւ բնակիչներին իրենց տներ վերադարձնել», - ավելացրել է Իրաքի նախագահը:

Президент Ирака Фуад Маасу призвал центральное правительство Ирака и руководство Иракского Курдистана незамедлительно возобновить диалог.Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Sky News Arabia.
«Всем необходимо соблюдать сдержанность, чтобы возобновить диалог», — заявил иракский президент в телеобращении, которое транслировал телеканал Sky News Arabia.
По его словам, такой диалог должен проходить с уважением конституции и других существующих законов. «В сложившейся ситуации, когда звучат различные призывы, мы, с нашей стороны, призываем соблюдать конституцию как основу для любых дальнейших действий», — сказал президент.
По словам Маасума, руководство Ирака пыталось достичь компромисса, но усилия не увенчались успехом из-за одностороннего решения Курдистана провести референдум о независимости.
Комментируя ситуацию вокруг города Киркук, он отметил, что нахождение там курдских формирований пешмерга было законным, однако после референдума возникли разногласия. «Необходимо не допустить нарушений в Киркуке и добиться возвращения его жителей в свои дома», — добавил иракский президент.