ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ո՛չ մեխանիզմներ ունի, ո՛չ հնարավորություններ: Հոկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց The Armenian Interest կենտրոնի ղեկավար Արեգ Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ դա մի քանի պատճառ ունի: «Մինսկի խումբը կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է միջազգային հարաբերություններում երկբեւեռ համակարգի ժամանակահատվածում, երբ գոյություն ունեին միջազգային որոշակի կանոններ, եւ երբ պետությունները նման կազմակերպություններին լուրջ մեխանիզմներով էին օժտում, որոնք թույլ էին տալիս կարգավորել այս կամ այն հակամարտությունը»,- պարզաբանեց Գալստյանը՝ հավելելով, որ այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը երկբեւեռ համակարգի մնացուկն է, եւ որ ժամանակակից հանրությունը միաբեւեռ համակարգում է ապրում:
Փորձագետը նշեց, որ նաեւ այս համակարգն է դժվար այդպիսին անվանել, քանի որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո անհասկանալի է, թե միջազգային խաղի կանոններն ինչպիսին են:
«Համապատասխանաբար, նման կազմակերպությունները չունեն լուրջ մեխանիզմներ, որոնք կարող են այս կամ այն կողմին ստիպել որեւէ առաջարկ ընդունել»,- շեշտեց The Armenian Interest կենտրոնի ղեկավարը՝ հավելելով, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ավելի շատ կատարում է միջազգային ամբիոնի դեր, որի միջոցով հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը որոշակի դիվանագիտական բանակցություններ են վարում:
Գալստյանի կարծիքով՝ սա թույլ է տալիս ստատուս քվոն պահպանել, քանի որ խոշորամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսվելը ոչ մեկին ձեռնտու չէ, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքական առանցքային խաղացողներին:
Այս պատճառով, ինչպես նշեց փորձագետը, չարժի այս հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ինչ-որ համակարգային լուրջ բեկում ակնկալել:
Միաժամանակ, Գալստյանը կարծում է, որ չնայած տարբեր տեսություններին եւ վարկածներին, գլխավոր գործոն են համարվում հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը:
«Քանի դեռ կողմերը առավելագույն նշաձողի վրա են կանգնած, ոչ մեկը ոչինչ անել չի կարող: Այսինքն՝ ո՛չ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Ֆրանսիան չեն կարող ուղղակի վերցնել եւ Երեւանին կամ Բաքվին ստիպել ընդունել առաջարկների որեւէ կոնկրետ փաթեթ, եթե կողմերն իրենք դա չցանկանան»,- եզրափակեց փորձագետը:

Минская группа ОБСЕ не обладает ни механизмами, ни возможностями для урегулирования карабахского конфликта. Такое мнение на встрече с журналистами 18 октября высказал глава центра «The Armenian Interest» Арег Галстян.
По его словам, тому есть несколько причин. «Минская группа это организация, которая создавалась в период биполярной системы международных отношений, когда существовали определенные  международные правила, и когда государства наделяли подобные организации серьезными механизмами, позволяющими урегулировать те или иные конфликты»,- пояснил Галстян, добавив при этом, что сегодня Минская группа ОБСЕ – это пережиток биполярной системы, и что современное общество живет в однополярной системе.
При этом, эксперт отметил, что и эту систему сложно назвать таковой, так как, после распада СССР, непонятно каковы правила международной игры.
«Соответственно, подобные организации не наделены серьезными механизмами, которые могут принудить ту или иную сторону принять какие-либо предложения», - подчеркнул глава центра «The Armenian Interest», добавив при этом, что в карабахской проблеме Минская группа ОБСЕ больше выполняет роль некой международной трибуны, посредством которой армянская и азербайджанская сторона ведут между собой определенные дипломатические переговоры.
Это, по мнению Галстяна, позволяет сохранить статус-кво, так как возобновление крупномасштабных боевых действий невыгодны никому, в том числе и ключевым внешнеполитическим игрокам.
По этому, как заявил эксперт, не стоит ожидать какого-либо системного серьезного прорыва в данном вопросе со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Вместе с тем, по мнению Галстяна, несмотря на различные теории и гипотезы, главными факторами являются армянская и азербайджанская стороны.
«Пока стороны стоят на максималистских планках, никто ничего не сможет сделать. То есть ни Минская группа ОБСЕ, ни США, ни Россия, ни Франция не могут просто взять и заставить Ереван или Баку принять какой-то конкретный пакет предложений, пока стороны сами этого не захотят»,- заключил эксперт.