Կարագի գներն այս տարվա ընթացքում բարձրացել են մոտ 35 տոկոսով: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում հայտարարել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի Արտակ Շաբոյանը:
Նրա խոսքով, գնագոյացման վրա ազդում են բազմաթիվ գործոններ եւ տնտեսվարողների հակամրցակցային գործողությունները կարող են այդ գործոններից ընդամենը մեկը լինել:
Շաբոյանը տեղեկացրեց, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում են այն շուկաները, որտեղ կա  կենտրոնացվածության բարձր աստիճան, կան խոշոր ընկերություններ, որոնք հնարավոր է, օգտվեն իրենց մրցակցային առավելությունից:
Մասնավորապես, ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրություն է կատարել կարագի շուկայում. «Կարագի գներն այս տարեսկզբից մինչև հիմա բարձրացել են շուրջ 35 տոկոսով, այնուհանդերձ  այդ բարձրացումն  ավելի վաղ էր սկսվել՝ անցած տարվա սեպտեմբերից: Եթե անցած տարվա սեպտեմբերից դիտարկենք, ապա կարագի գները բարձրացել են 53 տոկոսով»:
ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրել է կարագի ոլորտում խոշոր ընկերության՝ «Ալեքս գրիգ»-ի ձեռքբերման փաստաթղթերը. «Համաձայն մեր ուսումնասիրությունների, ձեռքբերման փաստաթղթերով կարագի գները շուրջ 87 տոկոսով են թանկացել»:
Շաբոյանի փոխանցմամբ, միջազգային շուկայում  գներն անցած տարվա մայիսից  բարձրացել են  126 տոկոսով, իսկ մեզ մոտ միայն 35 տոկոսով:

Цены на масло в этом году выросли примерно на 35%. Об этом в Постоянной комиссии Национального собрания Армении по экономическим вопросам 18 октября заявил глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян.
По его словам, на ценообразование влияет множество факторов, и действия анти-конкурентного характера, предпринятые предпринимателями, могут быть лишь одним из этих факторов.
Шабоян сообщил, что в центре их внимания находятся те рынки, где наблюдается высоких уровень концентрации, а также есть крупные компании, которые могут извлечь выгоду, используя свое конкурентное преимущество.
В частности, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции провела исследование на рынке масла. «Цены на масло с начала этого года выросли порядком на 35 %, тем не менее, этот рост начался раньше, еще в сентябре прошлого года. Если рассматривать с сентября прошлого года, то цены на масло выросли на 53%»,- пояснил Шабоян.
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции изучила крупную компанию в области масло производства - документы о приобретении «Алекс Грига».
«Согласно нашим исследованиям, в документах на приобретение масла цены выросли на 87%», - отметил Шаблоян.
Как заявил Шабоян, цены на международном рынке в мае прошлого года выросли на 126%, а в Армении только на 35%.