Հայաստանում աճեցված հնդկաձավարը կհայտնվի տեղական դպրոցների բուֆետների սեղաններին: NEWS.am-ի թղթակցին ENPARD նախագծի համակարգող Սերգեյ Մաթեւոսյանը պատմել է, որ Հայաստանի համար նոր արտադրանքը հաղթել է Հայաստանի դպրոցների սնունդի ծրագրի համար տենդերում:
Ծրագրի հեղինակը Համաշխարհային պարենային ծրագիրն է (WFP) ՝ ՌԴ կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ:
(2015-ին կառավարությունը Արարատի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերի ծրագիրն իր վրա վերցրեց: Տավուշի մարզը 2018-ի սեպտեմբերին կփոխանցվի, իսկ Շիրակի մարզը՝ մեկ տարի հետո):
Հայաստանում հնդկաձավար անգամ խորհրդային տարիներին չեն աճեցրել: Այն ցանելու համար օգնեց ԵՄ ENPARD ծրագիրը (Եվրոպական գործընկերության գյուղի եւ գյուղական տնտեսության զարգացման ծրագիրը):
Ցանքի եւ մշակման ուսուցման համար Ռուսաստանից մասնագետներ են հրավիրվել: Հնդկաձավարի փաթեթավորումը նույնպես այստեղ է իրականացվում: Այդ նպատակով փաթեթավորման երկու արտադրամաս են բացել(այստեղ Ուկրաինայից եկած մասնագետներն են օգնել): Կոոպերատիվի իրավունքով արտադրամսերի սեփականատերեը հենց ֆերմերներն են:
Հնդկաձավարը վաճառվում է ինչպես բոված այնպես էլ չբոված տարբերակներով ( այս տարբերակը վաճառվում է անգամ Հալեպի սփյուռքի հայերի խանութներում): Ֆերմերները հմտացել են նաեւ հնդկաձավարի ալյուր աղալ, որը մի քանի հացի փռերին են տալիս:

Выращенная в Армении гречка попадёт на столы местных школьных буфетов. Как заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am координатор проекта ENPARD Сергей Матевосян, новый для Армении продукт  победил на тендере для программы школьного питания Армении. Программу ведёт Всемирная продовольственная программа (WFP), при финансовой поддержке Правительства России.
(В 2015 г Правительство приняло программу на себя в Араратской, Сюникской и Вайоцдзорской областях. Тавушская будет передана в сентябре 2017 г, Ширакская – ещё через год).
Гречку в Армении не выращивали даже в советское время. Начать посев помогла программа Евросоюза ENPARD (Программа Европейского партнёрства по развитию сельского хозяйства и села). Для обучения севу и обработке пригласили специалистов из России. Фасуют гречку в пакет тоже сами. Для этого создали 2 упаковочных цеха. (здесь помогли специалисты из Украины). Владеют цехами сами же фермеры, на правах кооператива.
Гречка продаётся уже и в рознице – и  обжаренная, так и необжаренная (эта продаётся даже в магазинах диаспорских армян Алеппо). Фермеры наловчились и молоть гречневую муку, которую поставляют нескольким пекарням.