Մոտ 100 հազար քուրդ լքել է Քիրքուքն այն բանից հետո, երբ քաղաքն անցել է Իրաքի կառավարական ուժերի հսկողության տակ։ Այս մասին հայտնել է Էրբիլի նահանգապետ Նավզադ Հադին, փոխանցում է Reuters–ը։
Նրա խոսքով՝ Քիրքուքից եւ Տուզ Խուրմաթու քաղաքից մոտ 18 հազար ընտանիք ժամանակավոր ապաստան են ստացել Էրբիլ եւ Սուլեյմանիայի քաղաքներում։ Հադիի օգնականը հայտնել է, որ տեղահանված անձանց ընդհանուր թիվը կազմում է 100 հազար։
Իրաքի Քուրդիստանի նախագահ Մասուդ Բարզանիի օգնական Հեմին Հավրամին Թվիթերում հայտնել է, որ մարդիկ փախչում էին կողոպուտից եւ մոլեռանդների հետապնդումներից։
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտնել էր, որ Քիրքուքի անվտանգությունը պաշտպանում է տեղի ոստիկանությունը ահաբեկչության դեմ պայքարի էլիտար ծառայության աջակցությամբ։

Около 100 тысяч курдов покинули Киркук после того, как он был взят правительственными силами Ирака. Об этом заявил губернатор Эрбиля Навазд Хади, сообщает Reuters.
По его словам, около 18 000 семей из Киркука и города Туз-Хурмато нашли убежище в Эрбиле и Сулеймании. Помощник Хади сообщил, что общее число перемещенных лиц составляет около 100 000 человек.
Хемин Хаврами, главный помощник президента KRG Масуда Барзани, написал в твиттере, что люди бежали от «грабежей и фанатичных преследований гнета» со стороны ополченцев «Народной мобилизации».
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади заявил, что безопасность в Киркуке поддерживается местной полицией при содействии элитной службы борьбы с терроризмом, обученной и оснащенной Соединенными Штатами главным образом для борьбы с боевиками «Исламского государства».