ԵՄ երկրները կկրճատեն նախքան ԵՄ–ին անդամակցելը Թուրքիային հասանելիք ֆինանսավորումը։ Այս մասին  Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի ժամանակ ասել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, փոխանցում է EUobserver–ը։
Նա նշել է, որ ԵՄ երկրների առաջնորդները համաձայնել են դիմել Եվրահանձնաժողովին՝ պահանջելով կրճատել ֆինանսավորումը։ Նրա խոսքով՝ Թուրքիան քայլ առ քայլ հեռանում է նրանից, ինչը մենք կոչում ենք ԵՄ–ին անդամակցելու պայմաններ։ Նա հավելել է, որ ԵՄ օգնությունը պետք է կենտրոնանա նրանց վրա, ովքեր ուզում են, որ Թուրքիան ուրիշ կերպ զարգանա։
Նախօրեին Մերկելը հայտարարել էր, որ ԵՄ խորհրդում մեծամասնությունը չի պաշտպանում բանակցությունների անհապաղ դադարեցումը, սակայն Թուրքիայի անդամակցության հեռանկարների նկատմամաբ ընդհանուր թերահավատություն կա։
Եվրամիությունն արձագանքել է ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ Ադրբեջանի հայտարարություններին

Страны ЕС сократят финансирование Турции, предусмотренное до вступление страны в ЕС. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель по итогам первого дня саммита ЕС в Брюсселе, передает EUobserver.
Она отметила, что лидеры стран ЕС согласились обратиться к Еврокомиссии с требованием сократить финансирование.  По ее словам, Турция «шаг за шагом отходит от того, что мы считаем предварительными условиями для присоединения (к ЕС)». Она добавила, что помощь ЕС должна сосредоточиться на тех, «кто хочет, чтобы Турция развивалась по-разному».
Ранее накануне, Меркель  заявила, что в совете ЕС нет большинства, которое поддержит немедленное прекращение переговоров, однако общий скептицизм в отношении перспектив присоединения Турции. Она также сказала, что есть желание  «не сжигать мосты», а вместо этого начать обсуждение с Анкарой по вопросу «особого партнерства» или какой-либо другой модели отношений.