ԵՄ առաջնորդները համաձայնվել են սկսել Մեծ Բրիտանիայի հետ առեւտրի հարցերով բանակցությունների նախապատարաստումը, փոխանցում է BBC-ն:
Բրյուսելում գագաթնաժողովի ընթացքում ԵՄ 27 անդամ երկրները նշել են, որ առեւտրի հարցերով պաշտոնական բանակցություններն սկսելու համար ներկայումս բավարար առաջընթաց չկա: Սակայն նրանք որոշել են ներքին բանակցություններ սկսել, որոնք ճանապարհ կհարթեն պաշտոնական բանակցությունների մեկնարկի համար:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հրաժարվել է ասել, թե Միացյալ Թագավորությունն ինչ գին է պատրաստ վճարել ԵՄ-ից դուրս գալու համար՝ նշելով միայն, որ ինքն արդեն խոսել է իր ֆինանսական պարտավորությունների հարցում Լոնդոնի հաստատակամ հավատարմության մասին:

Лидеры ЕС согласились начать подготовку к переговорам по вопросам торговли с Великобританией, передает BBC.
В ходе саммита в Брюсселе 27 стран-членов ЕС отметили, что для начала официальных переговоров по вопросам торговли в настоящее время  нет достаточного прогресса. Однако они решили начать внутренние переговоры, которые откроют путь к началу официальных переговоров.
Премьер-министр Британии Тереза Мэй отказалась сказать, какую цену готово заплатить Соединенное Королевство для выхода из ЕС, отметив лишь, что она уже говорила о твердой приверженности Лондона своим финансовым обязательствам.