2017 թվականի երեք քառորդը հետընտրական ժամանակահատված էր, եւ այս ժամանակահատվածում երկրում հասարակական-քաղաքական լարված իրավիճակ գործնականում չի եղել: Հոկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց  Խոսքի ազատության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ նույնիսկ այսպիսի պայմաններում լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքեր գրանցվել են:
«Եղել է բռնության կիրառման 2 դեպք, տարբեր կարգի ճնշման 16 դեպք եւ տեղեկատվություն ստանալու ու տարածելու իրավունքների խախտման 39 դեպք»,- պարզաբանեց Մելիքյանը՝ հավելելով, սակայն, որ այս խախտումների ընդհանուր թիվը նախորդ քառորդի համեմատությամբ կրճատվել է 72-ից մինչեւ 57:
Փորձագետը միաժամանակ նշեց, որ որոշ միտումներ մտահոգության տեղիք են տալիս: Այսպես՝ լրատվամիջոցների եւ լրագրողների նկատմամբ ճնշում կիրառելու փաստերի թվի կրճատման հետ մեկտեղ, աճել է տեղեկատվություն ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտումների թիվը:
«Եթե անցած քառորդում գրանցվել է տեղեկատվություն ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտման 10 դեպք, ապա այս տարի՝ արդեն 39»,- շեշտեց Մելիքյանը՝ հավելելով, որ շարունակում է մտահոգություն հարուցել լրագրողների նկատմամբ ճնշման եւ բռնության առկայության փաստն ինքնին՝ անկախ դրանց թվից:

Третья четверть 2017 года была пост выборным периодом и в это время практически отсутствовала напряженная общественно-политическая ситуация в стране. Такое мнение на встрече с журналистами 23 октября выразил председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян.
Но, по словам эксперта, даже в таких условиях, в отношении журналистов, были зарегистрированы случаи насилия.
«Было 2 случая применения насилия, 16 случаев различного рода давления, и 39 случаев нарушения права на получение и распространение информации»,- пояснил Меликян, добавив при этом, что общее число этих нарушений, по сравнению с предыдущей четвертью сократилось с 72 до 57.
Вместе с тем, как отметил эксперт, некоторые тенденции дают повод для беспокойства. Так, одновременно с сокращением числа фактов применения давления в отношении СМИ и журналистов, выросло количество нарушений прав на получение и распространение информации.
«Если в прошлой четверти было зарегистрировано 10 случаев нарушения прав на получение и распространение информации, то в этой уже 39»,- подчеркнул Меликян, добавив при этом, что продолжает вызывать беспокойство сам факт наличия давления и насилия в отношении журналистов, независимо от их числа.