Ատոմային ոլորտում երիտասարդ կադրերի ներգրավման կենսական անհրաժեշտություն կա` այդ ընթացքում պահպանելով ժառանգականությունը: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, ՀՀ Կառավարության ընդունելությունների տանը Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) նորանշանակ նախագահ, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության եւ Միջուկային օպերատորների համաշխարհային ասոցիացիայի ավագ խորհրդական Միրոսլավ Լիպարի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Լիպարը Հայաստան է ժամանել ՀՀ նախագահին կից ԱԷԱԽ հերթական՝ 15-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Իր ելույթում նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն՝ համաձայն 2015թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատած «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչեւ 2036 թ.) զարգացման ուղիները» ծրագրի: Նախագահն ընդգծել է, որ բազիսային էլեկտրաէներգիայի ստեղծման կառուցվածքում ԱԷԿ-ի առկայությունը թույլ կտա Հայաստանին պահպանել էներգետիկ անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը:
«Ծրագիրը նախատեսում է գործող բլոկի շահագործումը երկարաձգել մինչեւ 2027թ., իսկ հետագայում իրականացնել նոր միջուկային բլոկների փուլային ներդրում:
ԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ ստորագրվել են Հայաստանի կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին եւ այդ ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով դրամաշնորհի տրամադրման համաձայնագրերը:
Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են նախագծային եւ շահագործման անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաեւ դրա արդիականացման միջոցառումներ: 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում շահագործման ժամկետի երկարաձգման առաջին փուլի աշխատանքները, այդ թվում՝ էներգաբլոկի սարքավորումների գործիքային զննությունը, գործնականում ավարտվել են»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն իր ելույթում նշել է նաեւ, որ Եվրամիության տեխնիկական աջակցության շրջանակներում մշակվել է «Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման ռազմավարությունը», ինչի արդյունքում վերանայվել է Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման կոնվենցիան: Վերանայված կոնվենցիան հաստատվել է Նախագահի 2017թ. հունվարի հրամանագրով: Արդեն իսկ մշակվել եւ հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատվել է «Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարությունը»:
Միացյալ կոնվենցիայի շրջանակներում Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ երկրորդ ազգային զեկույցը, ըստ նախագահի, ավարտական փուլում է: Ծրագրվում է ազգային զեկույցը փոխանցել ՄԱԳԱՏԷ-ին մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ:
Հանրապետության նախագահը տեղեկացրել է, որ Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարության դրույթների իրականացման վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, ծրագրվում է «Ռադիոակտիվ թափոնների վնասազերծում» ՓԲԸ հիմքի վրա ստեղծել Ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման ազգային օպերատոր:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ 2016թ. սեպտեմբերին ներկայացվել է Հայկական ԱԷԿ սթրես-թեսթի փորձագիտական գնահատականի վերջնական տարբերակը եւ սթրես-թեսթի անցկացման արդյունքում մշակված միջոցառումներն ընդգրկված են Հայկական ԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների ծրագրում:
Նախագահ հավաստմամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է իրականացնել կանոնակարգման հարցերի շուրջ ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելության խորհրդատվությունն ու առաջարկությունները:
Խոսելով ԱԷԿ հուսալի եւ անվտանգ աշխատանքի ապահովմանն ուղղված ծրագրային միջոցառումների իրականացման մասին՝ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է նաեւ վարժասարքի լիամասշտաբ արդիականացման ծրագրի անհրաժեշտությունը, որին նախորդ նիստում եւս անդրադարձ է եղել:
«Այդ նախագծի առաջին փուլի աշխատանքներն ավարտվել են ընթացիկ տարվա հունվարին: Ներկայումս փաստաթղթեր են նախապատրաստվում երկրորդ փուլի աշխատանքների իրականացման համար մրցույթ հայտարարելու նպատակով՝ միտված էներգաբլոկի վարժասարքը լիամասշտաբ վիճակի բերելուն: Արդեն հանձնարարված է էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությանը, ՀԱԷԿ ղեկավարությանը՝ հնարավորին սեղմ ժամկետներում միջոցներ ձեռնարկել այս ուղղությամբ աշխատանքներն ավարտելու համար:
Մենք առաջնային նշանակություն ենք տալիս ատոմային ոլորտում կադրային քաղաքականությանը: Կադրերի նորացման, երիտասարդության ներգրավման կենսական անհրաժեշտություն կա` այդ ընթացքում պահպանելով, իհարկե, ժառանգականությունը: Նշված պատճառով էլ մասնագետների պատրաստումը կարեւորագույն խնդիր է, որի լուծումը կնպաստի երկրում գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքների պահպանմանը»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում մեծապես կարեւորել է Հայաստանի միջուկային անվտանգության կարգավորիչ մարմնի եւ Հայկական ԱԷԿ-ի համաձայնեցված աշխատանքը:

YEREVAN. – President of Armenia Serzh Sargsyan on Friday received newly appointed Chairman of the Nuclear Energy Safety Council (NESC) under the President of Armenia, Senior Advisor to the International Atomic Energy Agency (IAEA) and the International Association of Nuclear Operators, Miroslav Lipar, who arrived in Armenia to attend the 15th session of NESC.
Congratulating Miroslav Lipar on assuming the office of NESC Chairman, Sargsyan wished him success and fruitful work, and expressed the hope that Lipar will contribute to Council’s effective activities.
The interlocutors touched upon the scheduled work toward increasing the safety level of Armenia’s nuclear plant, the measures envisaged by the life extension program for its Unit 2 and its staff training process.
Miroslav Lipar assured President Serzh Sargsyan that the NESC is composed of highly qualified specialists and can continue to provide considerable assistance to the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP). He noted that members of the Council visited the plant on Thursday and were happy to note that new improvements and progress are observed at the plant after each visit. The Council Chairman underscored that though a lot of work has been done, there is still much to do in this domain and the Council will continue to focus on the safe operation of the Armenian nuclear plant.
After the meeting, President Sargsyan participated in the Nuclear Energy Safety Council session, which was held at the Government’s Reception House.
In his speech, the President noted that the maintenance and development of the atomic energy continues to be a strategic direction for Armenia, according to the National Long-Term Energy Development Program until 2036, as adopted by the RA Government in December 2015. The President stressed that the presence of the nuclear plant in the structure of base-load power generation will enable Armenia to maintain a proper level of energy security.
“The program suggests life extension of the functioning unit 2027 and, further on, stage-by-stage commission of new nuclear units.
“To implement the life extension program for Unit-2 of the ANPP, the Republic of Armenia and the Russian Federation signed agreements on the extension of export credit and grant to the RA Government to finance this program.
“Within the framework of ANPP Unit-2 life extension program, measures have been taken to upgrade its design safety and operational safety, and to upgrade the Unit,” President Serzh Sargsyan said. “During the 2017 scheduled outage, the first stage of life extension, including, instrumental examination of Unit equipment has been practically completed.”
In his speech, the President also noted that in the frame of the EU technical support program, a document has been developed, entitled Radioactive Waste and Spent Fuel Management Strategy. As a result, the “Radioactive waste and spent fuel management concept” has been reviewed. The amended concept was approved by RA President’s Decree in January 2017. A strategy for safe handling of radioactive waste and spent fuel has already been developed and approved on October 5 by RA Government.
As the President advised, within the framework of the Joint Convention on the Safety of Spent Fuel Management and on the Safety of Radioactive Waste Management, the Second National report is in its final stage. It is planned to submit the Second National report to the IAEA by the end of this year.
The President further informed that in line with RA Government’s Instruction on the implementation of the Radioactive Waste and Spent Fuel Management Strategy, it is planned to establish a national operator for Radioactive Waste and Spent Fuel Management based on Detoxication of Radioactive Waste CJSC.
President Sargsyan noted that the final version of the expert assessment report on the ANPP stress test was submitted in September 2016, and the activities developed as a result of the stress test have been included in the program of activities for Unit-2 life extension
The President assured that the Republic of Armenia continues to implement the IAEA mission's advice and recommendations on regulatory issues. Speaking about the implementation of the programs aimed at ensuring safe operation of the ANPP, Serzh Sargsyan stressed the need for full-scale modernization of the simulator, which was also highlighted at the previous session.
“The work on the first stage of the project was completed in January this year,” the President of Armenia said. “Currently, documentation is prepared to announce a tender for the second stage: expansion of the simulator to full-scale. I instruct the ministry of energy infrastructure and natural resources, and the ANPP administration to do their best to finalize this work.
“We attach high priority to the personnel policy in the nuclear sector. There is a vital need to refresh the cadre, to attract young people while maintaining continuity. That is why training of specialists is an issue of paramount importance. Its solution will promote the preservation of the existing infrastructure in this country.”
In his speech, Serzh Sargsyan attached great importance to the coordinated work of the Armenian Nuclear Regulatory Authority and the Armenian Nuclear Power Plant.