2018 թվականին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը 6 ամսով կկանգնի, սակայն նրա էնելկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու կարիք չի լինի։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին ասել է կայանի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։
Իհարկե, որքան քիչ լինի տարվա ընթացքում աշխատանքը, այնքան թանկ կարժենա էներգիայի ամեն կիլովատտը։ Սակայն անցած տարիներին կայանը կուտակել է պաշար, ուստի կարող է էլեկտրականությունը ցանցերին վաճառել հին գնով, ասել է նա։
Ենթադրում է, որ 2018-2019թթ. կայանը 6 ամսով կանգ կառնի դրա շահագործման ժամկետների երկարաձգման աշխատանքների համար։ «2018 թվականին միանշանակ այո, իսկ 2019-ին կախված կլինի հանգամանքներից»,– նշեց Վարդանյանը։
Աշխատանքներն ընթանում են ՌԴ կառավարության 270 դոլար վարկի եւ 30 մլն դոլար դրամաշնորհի միջոցով։ ԱԷԿ–ի կյանքը նախատեսվում է երկարացնել մինչեւ 2027 թվականը։

В 2018 году Армянская атомная станция встанет на 6 месяцев, но тариф на её электроэнергию повышать не придётся. Об этом заявил журналистам 27 октября гендиректор станции Мовсес Варданян.
Конечно, чем меньше работы за год, тем больше обходится каждый киловатт энергии. Но за прошедшие годы станция накопила запас прочности, поэтому и сможет продавать электричество сетям по прежней цене, добавил он.
Предполагается, что в 2018 – 2019 гг. станция будет останавливаться по 6 месяцев, для работ по продлению срока её эксплуатации. «В 2018 году – однозначно да, а в 2019-ом –   зависит от обстоятельств», - заметил Варданян.
Работы проводятся в рамках кредитной линии от Правительства России в $270 млн. и гранта в $30 млн. Продлить жизнь станции предусмотрено на срок до 2027 года.