2018 թվականին Հայաստանի պետական ապարատը կկրճատվի գրեթե 5560 մարդով: Հոկտեմբերի 30-ին այս մասին ասաց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովում ելույթ ունենալով 2018 թվականի պետական բյուջեի քնարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ պետական բյուջեում աշխատավարձի ֆոնդը ընդամենը 3 մլրդ դրամով կկրճատվի: Սա համեմատաբար այնքան էլ մեծ չէ (ըստ ծախսերի՝ 1 տոկոսից մի փոքր ավելի, ըստ աշխատակիցների՝ 4 տոկոսից մի փոքր քիչ), սակայն կրճատումը հիմնականում կվերաբերի նրանց, ովքեր ցածր աշխատավարձով են աշխատում, համատեղությամբ կամ ժամանակավոր պայմանագրով: «Իհարկե, մարդկանց կրճատելը վատ մոտեցում է: Սակայն պետք է ելնել ինչպես աշխատակիցների գործառնությունից, այնպես էլ այն բանից, թե արդյոք նրանք մեծացնում են պետական ապարատի աշխատանքի արդյունավետությունը»,- ասաց Արամյանը:
Այս նուն նպատակով չեն կրճատվի դիվանագետների աշխատավարձերը (դրա համար նրանց կինդեքսավորեն արժույթի փոխարժեքով), իսկ հարկային տեսուչների աշխատավարձերն արդեն բարձրացվել են: Այս պատճառով հիմա Պետական եկամուտների կոմիտեում միջին աշխատավարձը 313 հազար դրամ է (մոտ 650 դոլար), նախկին 80-ի փոխարեն: «Բարձր աշխատավարձը նվազեցնում է հարկային տեսուչների կոռուպցիոն մղումները»,- հավելեց Վարդան Արամյանը:

В 2018 году госаппарат Армении будет сокращен примерно на 5560 человек. Об этом заявил 30 октября министр финансов Армении Вардан Арамян, выступая на обсуждении проекта госбюджета на 2018 год в постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
По его словам, всего фонд зарплаты в госбюджете сократится на 3 млрд. драмов. Относительно это не очень много (по затратам – чуть больше 1%, по сотрудникам – чуть ниже 4%), но сокращение затронет в основном тех, кто работает на низкой зарплате, по совместительству или по временному договору. «Конечно, сокращать людей – это очень плохой подход. Но нужно исходить из их функциональности как сотрудников, из того, повышают ли они эффективность работы госаппарата», - сказал  Арамян.
С этой же целью не будут сокращаться зарплаты дипломатов (для этого их проиндексируют к валютному курсу), а зарплаты налоговых инспекторов уже повышены. Поэтому теперь средняя зарплата в Комитете госдоходов составляет 313 тыс. драмов (около $650), вместо прежних 80. «Высокая зарплата сокращает у налоговых инспекторов побуждения к коррупции», - добавил Вардан Арамян.