Ժամանակակից աշխարհի իրողությունները ձեւավորում են կոնսոլիդացման անհրաժեշտություն ոչ միայն ներպետական մակարդակով, այլ նաեւ միջազգային ասպարեզում։ Այս մասին ասել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը՝ նոյեմբերի 3-ին ելույթ ունենալով Ժողովրդական միասնության օրվան նախորդած ընդունելության ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ հայրենասիրության եւ Հայրենիքի նկատմամբ սիրո ոգով երեխաների եւ  երիտասարդության դաստիարակությունը, հոգեւոր, բարոյական կողմնորոշիչների եւ ավանդական արժեքների սերմանումը հասարակության մեջ ժամանակակից պետության այն հիմքերն են, որոնք թույլ են տալիս արժանի հակահարված տալ օտարածին, ոչ բնական  արժեքները պարտադրելուն, դարավոր բարքերի սասանելուն, ինչպես նաեւ օրենսդրական մակարդակով անպետք ու վնասակար ուղերձները ամրագրելուն։ Այս մատրավարությունն ուղղված է հարեւանների միջեւ կռիվ սերմանելուն, ներքաղաքական իրավիճակն ապակայունացնելուն, բնակչությանը «հիմարացնելուն ու մոլորեցնելուն»։
Այս կապակցությամբ ՌԴ դեսպանը նշել է, որ լրատվամիջոցների վրա մեծ պատասխանատվություն է դրված։ Յուրաքանչյուր լրագրող, գլխավոր խմբագիր կամ քաղաքագետ պետք է ոչ միայն գումար վաստակի, սենսացիոն  նյութերի ու «թեժ» նորությունների վրա ռեյտինգ հավաքի, այլ իրեն հաշվետու լինի հետեւանքների համար, գիտակցի իր պատասխանատվությունը հասարակության առջեւ։ «Միայն համատեղ մենք կարող ենք հակազդել գլոբալ եւ տարածաշրջանային մասշտաբների մարտահրավերներին։ Վստահ եմ, որ հետագայում հետեւելով սերտ համագործակցության ուղուն՝ մենք կապահովենք մեր երկրների կայուն զարգացումն ու բարգավաճումը։ Լինելով այստեղ արդեն ավելի քան տարի՝ իմ շատ հարցազրույցներում եւ ելույթներում ես բազմիցս ասել եմ, որ  Ռուսաստանը շահագրգռված է ի դեմս Հայաստանի տեսնել ուժեղ եւ անկախ գործընկերոջ»,- ասել  է Վոլինկինը։

Реалии современного мира формируют потребность консолидации не только на внутригосударственном уровне, но и на международной арене. Об этом заявил Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Иван Волынкин, выступая 3 ноября на торжественном приеме накануне Дня народного единства.
По его словам, воспитание детей и молодежи в духе патриотизма и любви к Родине, укрепление духовных, нравственных ориентиров и традиционных ценностей в обществе – это те основы любого современного государства, которые позволяют дать действенный отпор попыткам навязать чужеродные, неестественные ценности, подорвать вековые устои, закрепить на законодательном уровне ненужные и даже вредоносные посылы. Эта тактика направлена на то, чтобы рассорить соседей, дестабилизировать внутриполитическую ситуацию, «одурачить и облапошить» население.
В этой связи, как отметил посол России, большая ответственность лежит на средствах массовой информации. Каждый журналист, главный редактор или политолог должен не только зарабатывать деньги, рейтинги на сенсационных материалах и «горячих» новостях, но и отдавать себе отчет о последствиях, осознавать свою ответственность перед обществом. «Только вместе и сообща мы сможем противостоять возникающим вызовам глобального и регионального масштабов. Уверен, что следуя и в дальнейшем в русле тесного взаимодействия и взаимовыручки, мы обеспечим стабильное развитие и процветание наших стран. Находясь здесь уже более четырех лет, во многих своих интервью и выступлениях я не раз повторял, что Россия заинтересована в сильном и независимом партнере в лице Армении», - подчеркнул Волынкин.