Սաուդյան Արաբիան իր քաղաքացիներին խնդրել է լքել Լիբանանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով SPA գործակալությունը։
«Լիբանանի Հանրապետությունում ընթացիկ իրադրության կապակցությամբ Սաուդյան Արաբիան իր ենթականերին խնդրել է լքել այդ երկիրը հնարավորինս շուտ»,- փոխանցում է գործակալությունը Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ հայտարարությունը։
ԱԳՆ-ից նաեւ հայտնել են, որ Սաուդյան Արաբիան իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել զերծ մնալ Լիբանան այցելություններից։
Իր հրաժարականի մասին Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին հայտնել էր  Էր Ռիադից՝ տեղեկացնելով, որ իր կյանքին վտանգ էր սպառնում: Սաադ Հարիրին իր հրաժարականի հիմնական պատճառ է համարել «Իրանի եւ ի դեմս «Հիզոբոլլահ» շիական շարժման նրա դրածոների միջամտությունը երկրի ներքին գործերին:
Հարիրին իր հրաժարականի հայտարարության մեջ քննադատել էր Իրանին եւ «Հիզբոլլահին»՝ նշելով, որ նրանք արաբական երկրներում երկպառակություն են սերմանում, եւ որ ինքը վախենում է իր կյանքի համար: Լիբանանի նախկին վարչապետ եղած նրա հայրը զոհվել է 2005 թվականին ռումբի պայթյունի հետեւանքով:

Саудовская Аравия попросила своих подданных покинуть Ливан, передает 9 ноября РИА Новости со ссылкой на государственное новостное агентство SPA .
«В связи с текущей обстановкой в Ливанской республике, королевство Саудовская Аравия попросило от своих подданных, которые сейчас находятся или проживают в Ливане, покинуть его как можно скорее», — передает агентство со ссылкой на источник в МИД Саудовской Аравии.
Чиновник также сообщил, что Саудовская Аравия посоветовала своим гражданам воздержаться от поездок в Ливан.
Ранее, 3 ноября  премьер-министр Ливана Саад Харири объявил о своей отставке с поста премьера Ливана, находясь в Эр-Рияде. В транслировавшейся саудовским каналом «Аль-Арабия» речи он обвинил шиитское движение «Хезболлах» и Иран в разжигании розни в Ливане и арабском мире и заявил, что узнал о готовящемся на него покушении.
Президент Ливана Мишель Аун после заявления Харири сообщил, что будет ждать возвращения политика на родину для объяснения отставки. Лидер движения «Хезболлах»  Хасан Насрулла заявил, что причины отставки Харири нужно искать в Саудовской Аравии, а МИД Ирана назвал обвинения со стороны Харири безосновательными. Хасан Насрулла также заявил, что Эр-Рияд вынудил премьер-министра Ливана Саада Харири подать в отставку и, возможно, удерживает его в Саудовской Аравии принудительно.