Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում մշակույթային ժառանգության թեմայով մի միջոցառման ժամանակ կրկին հայտարարել է հայկակն եկեղեցիների վերնորոգման նախագծերից։
Թուրքական Diken պարբերականի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե իր կուսակցության ղեկավարման տարիներին Թուրքիայում իրականացվել է 250 պատմական ու հոգեւոր շինությունների վերանորոգում։
«Օրինակի համար շեշտեմ, որ վերանորոգվել է Էդիռնեի սինագոգը, Դիարբեքիրի հայկական բողոքական եւ կաթոլիկ եկեղեցիները։ Մեր պապերն այդպես էին անում։ Հիմա էլ մենք ենք այդպես անում»-ասել է Էրդողանը։
Նշենք, որ Էրդողանի շեշտած Դիարբեքիրի հայկական բողոքական ու կաթոլիկ եկեղեցիներն այս պահին ավերակ վիճակում են։ Թեեւ դրանք որոշ չափով վերանորոգվել էին, սակայն թուրքական զինուժերը քրդերի դեմ պայքարի ժամանակ թիրախավորել էին հայկական եկեղեցիները եւ ավերակների են վերածել դրանք։

At a cultural heritage event in Istanbul, President Recep Tayyip Erdoğan spoke about the projects toward the renovation of Armenian churches in Turkey.
Erdoğan stated that 250 historical and spiritual buildings were renovated in the country ever since his political force, the ruling Justice and Development Party (AKP), is in power, reported Diken news website of Turkey.
“For example, I would like to emphasize that the [Jewish] synagogue of Edirne [town], the Armenian Protestant and Catholic churches of Diyarbakır [town] were renovated,” said the Turkish president. “Our forebears used to do that; and now, we do the same.”
The said Armenian churches in Diyarbakır, however, are in ruins. Though they were somewhat renovated, Turkish troops had targeted Armenian churches during their fight against the Kurds, and they had turned them into ruins.