Ամերիկայի հայկական համագումարը կոչ է անում ԱՄՆ Կոնգրեսում մանրակրկիտ հանրային լսումներ անցկացնել` լիովին բացահայտելու ամերիկյան ժողովրդավարական ինստիտուտների վրա Թուրքիայի միջամտության դեպքերը:
Այս առնչությամբ, Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Մինչ զեկույցներ են հրապարակվում, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Արդարադատության նախարարության հատուկ խորհրդական Ռոբերթ Մյուլլերը նոր մեղադրանքներ կներկայացնի հնարավոր փոխգործակցության սխեմայի հետաքննությունից հետո, երբ Ազգային անվտանգության խորհրդական Մայքլ Ֆլիննը 15 միլիոն ԱՄՆ դոլար պետք է վճարվեր քողարկված կերպով Թուրքիայի պահանջները կատարելու համար, Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) կոչ է անում Կոնգրեսում մանրակրկիտ հանրային լսումներ անցկացնել` լիովին բացահայտելու այս հարցերը:
Անցյալ տարի Ֆլինին արդեն 530 հազար դոլար էր վճարվել այն աշխատանքի դիմաց, որ ինչպես Արդարադատության նախարարությունն է հայտարարում, իրականացվել էր հօգուտ Թուրքիայի կառավարության եւ ժամանակին չի գրանցվել որպես օտարերկրյա գործակալ:
Համագումարը շարունակ մատնանշել է ամերիկացի պաշտոնյաների ու ԶԼՄ-ների վրա քողարկված ազդեցություն ունենալու Թուրքիայի փորձերն՝ ի վնաս ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության եւ կոչ է արել այդ կապակցությամբ հետաքննություն անցկացնել: Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության եւ կառավարության բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ, կոնգրեսական Ռաջա Քրիշնամուրթին (դեմոկրատ, Իլինոյս) 2017թ. հունիսին The Hill պարբերականում «Արդյոք Մայքլ Ֆլինին Թուրքիայի վճարած գումարները հետաձգեցին մեր ռազմական գործողություններն ԻԼԻՊ-ի դեմ» վերնագրված կարծիք-հոդվածում հայտարարել է, որ «Թուրքիային վերաբերող հարցերը, սակայն, շատ հստակ բացահայտում են, թե ինչպես անձնական նկատառումները կարող էին մեր ազգային շահերից բարձր դասվել»:
Բացի այդ, Համագումարը նաեւ մատնանշել է Ադրբեջանի փորձերը խաթարել արեւմտյան ժողովրդավարական արժեքներն ու ինստիտուտները միլիարդների միջոցով, որ վերջինս ծախսել է «Լվացքատան սխեմայում» [պաշտոնյաների] լռություն գնելու համար: Հետաքննություններն այժմ հաջողություն են ունենում: Համագումարը նաեւ որոշակի հաջողություններ է գրանցել Թուրքական եւ Ադրբեջանական հարցերով հանձնախմբերին միացած կոնգրեսականներին վերջիններից դուրս գալու կոչի հետ կապված:
«Թուրքիայի պահանջները կատարելու դիմաց Մայքլ Ֆլինին տրված գաղտնի վճարումների մասին վերջին լուրերն ընդամենը սառցաբեկորի գագաթն են», – հայտարարել են Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը եւ Վան Գրիգորյանը: «Թուրքական եւ ադրբեջանական ապօրինի փողերը հոսել են Վաշինգտոն, եւ մենք պարտավոր ենք անմիջապես դադարեցնել այս կոռումպացված գործելակերպը: Մանրակրկիտ հետաքննություններից եւ մեղադրանքներից զատ, անհրաժեշտ է հանրային լսումների եւ օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով ավելացնել հաշվետվություններն ու տույժերը՝ թույլ չտալու այն պաշտոնյաներին, ովքեր կարող են գնվել աշխարհի Էրդողանների եւ Ալիեւների կողմից, ահաբեկել Ամերիկյան կառավարությունը», – ավելացրել են նրանք:
«Կոնգրեսականները չպետք է թույլ տան, որ նրանց անունները կապվեն նման կոռումպացված եւ ավտորիտար վարչակարգերի հետ: Հաշվի առնելով քրիստոնյաների նկատմամբ Թուրքիայի վերաբերմունքը՝ վտանգավոր արատավոր վարքագիծը, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը եւ Ադրբեջանի կողմից ԻՊ-ի ոճով գլխատումների ու այլ հարձակումների վերջինիս սատարումը, վաղուց ժամանակն է, որ կոնգրեսականները դադարեցնեն իրենց անդամակցությունը Կոնգրեսի Թուրքական եւ Ադրբեջանական հարցերով հանձնախմբերին»:

WASHINGTON, D.C. - Amid reports that Department of Justice Special Counsel Robert Mueller will be filing new indictments after probing a potential quid pro quo scheme, whereby then National Security Adviser Michael Flynn would be paid $15 million to secretly carry out Turkey's bidding, the Armenian Assembly of America (Assembly) calls for thorough public Congressional hearings to fully expose these matters.
Flynn was already paid $530,000 last year for work the Justice Department says benefited the government of Turkey, and did not register as a foreign agent at the time.
The Assembly has repeatedly highlighted Turkey's attempts to gain surreptitious influence over U.S. officials and media to the detriment of U.S. national security, and has urged investigations therein. House Oversight and Government Reform Committee Member, Congressman Raja Krishnamoorthi (D-IL), in a June 2017 op-ed in The Hill titled "Did Turkey's payments to Michael Flynn delay our military operations against ISIS?" stated that “questions regarding Turkey, however, reveal most clearly how personal considerations may have overridden our national interests.” In addition, the Assembly has also highlighted Azerbaijan's attempts to undermine western democratic values and institutions through the billions it has spent in the “Laundromat scheme” to buy silence.  Investigations are now bearing fruit.  The Assembly has also urged with some success those Representatives who joined the Turkish and Azeri Caucuses to withdraw.
“The latest news regarding secret payments to Michael Flynn to carry out Turkey's bidding are just the tip of the iceberg,” stated Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian.  “Illegal Turkish and Azerbaijani money has been flowing into D.C. and we have an obligation to immediately stop these corrupting practices.  Beyond thorough investigations and indictments, exposure through public hearings and legislative reform to increase reporting and penalties are necessary to stop officials who can be bought by the Erdogans and Aliyevs of the world from hijacking the American government,” they added. “Members ought not to associate themselves with such corrupt and authoritarian regimes.  Given Turkey's treatment of Christians, dangerously rogue behavior, denial of the Armenian Genocide and support for Azerbaijan's ISIS-style beheadings and other attacks, it is well past time for Members of Congress to withdraw their membership from the Turkish and Azeri Congressional Caucuses.”