Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի  համատեղ   հայտարարությունից հետո,  թե Սիրիայի հակամարտությունը  ռազմական լուծում չունի, Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին առաջարկել է Սիրիայից հանել իրենց զինվորական քանակակազմը։ Այդ մասին երկուշաբթի Ստամբուլում դեպի Ռուսաստան թռիչքից առաջ հայտարարել է Թուրքիայի առաջնորդը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինձ դժվար է հասկանալ այդպիսի հայտարարությունները։ Սակայն, եթե ռազմական լուծումը իրավիճակից ելք չէ, ապա նրանք, որոնք խոսում են այդ մասին, պետք է հանեն իրենց զորքը Սիրիայից», - ասել է Էրդողանը։
Համատեղ հայտարարությունն արվել էր նոյեմբերի 11-ին Դանանգում՝ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան գագաթնաժողովի հետնաբեմում, Պուտինի ու Թրամփի կողմից։ Փաստաթղթում ասվում է, որ  «նախագահները համաձայնվել են, որ Սիրիայի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, նրանք հաստատել են, որ քաղաքական հակամարտության վերջնական կարգավորումը պետք է գտնվի ժնեւյան գործընթացի շրջանակներում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2254 որոշման համապատասխան»։
Պուտինն ու Թրամփը նաեւ ընդգծել են նախագահ Բաշար ալ Ասադի վերջերս արած հայտարարությունը՝ ժնեւվյան գործընթացին, սահմանադրական բարեփոխումներին եւ ՄԱԿ ԱԽ-ի 2254 որոշման համապատասխան ընտրություններին հավատարիմ մնալու  մասին։ Համատեղ հայտարարության տեքստի համաձայն՝ երկրների առաջնորդները հաստատել են, որ «տվյալ քայլերը ենթադրում են ՄԱԿ ԱԽ-ի 2254 որոշման ամբողջական կատարում՝ ներառյալ սահմանադրական բարեփոխումներն ու ազատ եւ արդար ընտրությունները, որոնք կանցկացվեն ՄԱԿ-ի հսկողության ներքո։

Russia and the US should pull their troops out of Syria following the joint statement adopted by the two countries’ presidents Vladimir Putin and Donald Trump, which says that there is no military solution to the Syrian conflict, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said before departing for Russia on Monday, TASS reported.
"It is hard for me to understand such statements. If a military solution cannot help find a way out of the crisis, then those who think so should pull their troops out of Syria," the Turkish leader said, as cited by the Haberturk TV channel.
Putin and Trump adopted a joint statement on Syria on the sidelines of the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) summit in Vietnam’s Danang on November 11. The document says that "the presidents agreed that there is no military solution to the conflict in Syria."
"They confirmed that the ultimate political solution to the conflict must be forged through the Geneva process pursuant to UNSCR [United Nations Security Council Resolution] 2254," the document adds. Putin and Trump "also took note of President Assad’s recent commitment to the Geneva process and constitutional reform and elections as called for under UNSCR 2254."
According to the joint statement, the two leaders "affirmed that these steps must include full implementation of UNSCR 2254, including constitutional reform and free and fair elections under UN supervision, held to the highest international standards of transparency, with all Syrians, including members of the diaspora, eligible to participate."