Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի  համատեղ   հայտարարությունից հետո,  թե Սիրիայի հակամարտությունը  ռազմական լուծում չունի, Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին առաջարկել է Սիրիայից հանել իրենց զինվորական քանակակազմը։ Այդ մասին երկուշաբթի Ստամբուլում դեպի Ռուսաստան թռիչքից առաջ հայտարարել է Թուրքիայի առաջնորդը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինձ դժվար է հասկանալ այդպիսի հայտարարությունները։ Սակայն, եթե ռազմական լուծումը իրավիճակից ելք չէ, ապա նրանք, որոնք խոսում են այդ մասին, պետք է հանեն իրենց զորքը Սիրիայից», - ասել է Էրդողանը։
Համատեղ հայտարարությունն արվել էր նոյեմբերի 11-ին Դանանգում՝ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան գագաթնաժողովի հետնաբեմում, Պուտինի ու Թրամփի կողմից։ Փաստաթղթում ասվում է, որ  «նախագահները համաձայնվել են, որ Սիրիայի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, նրանք հաստատել են, որ քաղաքական հակամարտության վերջնական կարգավորումը պետք է գտնվի ժնեւյան գործընթացի շրջանակներում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2254 որոշման համապատասխան»։
Պուտինն ու Թրամփը նաեւ ընդգծել են նախագահ Բաշար ալ Ասադի վերջերս արած հայտարարությունը՝ ժնեւվյան գործընթացին, սահմանադրական բարեփոխումներին եւ ՄԱԿ ԱԽ-ի 2254 որոշման համապատասխան ընտրություններին հավատարիմ մնալու  մասին։ Համատեղ հայտարարության տեքստի համաձայն՝ երկրների առաջնորդները հաստատել են, որ «տվյալ քայլերը ենթադրում են ՄԱԿ ԱԽ-ի 2254 որոշման ամբողջական կատարում՝ ներառյալ սահմանադրական բարեփոխումներն ու ազատ եւ արդար ընտրությունները, որոնք կանցկացվեն ՄԱԿ-ի հսկողության ներքո։

Президент Турции Тайип Эрдоган предложил России и США вывести свои военные контингенты из Сирии после совместного заявления президентов РФ и США Владимира Путина и Дональда Трампа о том, что конфликт в Сирии не имеет военного решения. Об этом турецкий лидер заявил в понедельник в Стамбуле перед вылетом в Россию, передает ТАСС
«Мне сложно понять такие заявления. Но если военное решение не является выходом из ситуации, то те, кто говорит об этом, должны вывести свои войска из Сирии», - сказал Эрдоган.
Совместное заявление было сделано Путиным и Трампом в кулуарах саммита АТЭС в Дананге 11 ноября. В документе говорится о том, что «президенты согласились, что конфликт в Сирии не имеет военного решения, они подтвердили, что окончательное политическое урегулирование конфликта должно быть найдено в рамках Женевского процесса в соответствии с резолюцией Совета Безопасности ООН 2254».
Путин и Трамп также отметили недавнее заявление президента Башара Асада о приверженности Женевскому процессу, конституционной реформе и выборам в соответствии с резолюцией СБ ООН 2254. Согласно тексту совместного заявления, лидеры стран подтвердили, что «данные шаги предполагают полное выполнение резолюции СБ ООН 2254, включая конституционную реформу и свободные и справедливые выборы под надзором ООН при соблюдении самых высоких международных стандартов транспарентности и подотчетности, при предоставлении всем сирийцам, в том числе членам диаспоры, права принимать в них участие».