ԱԷՄԳ-ը Իրանի կողմից Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայանգրի որեւէ խախտում չի արձանագրել: Այս մասին նշվում է ԱԷՄԳ եռամսյակային հաշվետվությունում:
AP-ն հաղորդում է, որ երկուշաբթի՝ նոյմեբերի 13-ին, ԱԷՄԳ-ի հրապարակած եռամսյակային հաշվետվությունը մեծ նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քննադատությունը Իրանի միջուկային գործարքի վերաբերյալ:
Թրամփը հրաժարվել է հաստատել, որ Իրանը հետեւում է համաձայանգրին: Նա նշել է, որ Իրանը մի շարք խախտումներ է կատարել եւ միջազգային պատժամիջոցներից  անհամաչափ մեղմացումներ է ստանում:
Թրամփը Կոնգրեսին 60 օր է տվել պարզելու՝ անհրաժեշտ է արդյոք Իրանի նկատմամբ կրկին պատժամիջոցներ կիրառել, թե համաձայանգրի մասնկացության պայմաններն այլ կերպ փոխել:

МАГАТЭ не выявило каких-либо нарушений соглашения об иранской ядерной программе со стороны Ирана. Об этом говорится в ежеквартальном отчете МАГАТЭ, передает AP
Как отмечает AP, ежеквартальный отчет, обнародованный МАГАТЭ  в понедельник, 13 ноября,  имеет большое значение, учитывая критику президента США Дональда Трампа в отношении ядерной сделки Ирана.
Трамп отказался подтвердить, что Иран соблюдает соглашение. Он заявил, что Иран совершил несколько нарушений и получает непропорциональное послабление  от международных санкций.
Трамп дал Конгрессу 60 дней для рассмотрения вопроса о том, следует ли США повторно наложить санкции на Иран или иным образом изменить условия участия в договоре.