Անհրաժեշտ է շինարարության թույլտվության տրամադրման գործընթացը դյուրացնել: Նոյեմբերի 16-ին կառավարության նիստում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Նա նշեց, որ այս ոլորտում վարչարարությունը եւ ծառայություններ ստանալու հասանելության մեծացումը պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեն, քանի որ եղած խնդիրները բացասաբար են ազդում ընդհանրապես շինարարության հայրենական ոլորտի զարգացման վրա:
«Գործող օրենսդրության համաձայն՝ այդ թույլտվությունները տրամադրում են իշխանության տեղական մարմինները: Սակայն դրանց տրամադրման նորմատիվ մեխանիզմները պետք է ավելի հստակ ու թափանցիկ դարձնել, իսկ ընդունված որոշումները չափազանց հիմնավորված»,- պարզաբանեց վարչապետը: Նա նաեւ հավելեց, որ Համաշխարհային բանկի Doing business վերջին զեկույցում Հայաստանում շինարարության թույլտվության տրամադրման գործընթացը կարգավորման տեսակետից գնահատվել է որպես խնդրահարույցներից մեկը:
Դրանից ելնելով՝ կառավարության ղեկավարը տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարին եւ Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարել է երկու ամսվա ընթացքում շինարարության թույտվություն տալու գործընթացի դյուրացման  եւ կոնկրետացման մեխանիզմներ մշակել եւ ներկայացնել: Նաեւ դիտարկել թվային գործիքների ներդրման հնարավորությունները եւ որոշել գործընթացի վերահսկման մեխանիզմները:
Հիշեցնենք, որ Doing business-ի հետազոտության մեջ հաշվի են առնվում բոլոր գործընթացները, որը պետք է անցնի շինարարական ընկերությունը, այդ թվում՝ գործընթացն անցնելու ժամանակն ու արժեքը: Բացի այդ որոշում է շինարարական վերահսկման որակի ինդեքսը, որը գնահատում է շինարարության նորմատիվ կարգավորման որակը:

Процесс предоставления разрешений на строительство необходимо упростить. Об этом на заседании Правительства Армении 16 ноября заявил премьер-министр Карен Карапетян.  При этом он отметил, что в центре внимания должно находиться упрощение администрирования в этой сфере и повышение доступности получения услуг, поскольку имеющиеся проблемы отрицательно влияют на развитие отечественной сферы строительства в целом.
«Согласно действующему законодательству, эти разрешения предоставляются со стороны местных органов власти. Однако нормативные механизмы их предоставления нужно сделать более четкими и прозрачными, а принятые решения крайне обоснованными», - пояснил премьер-министр. Он также добавил, что в последнем докладе Всемирного банка «Ведение бизнеса» («Doing business») процесс предоставления разрешений на строительство в Армении был оценен как один из проблемных с точки зрения регулирования.
Исходя из этого, глава Правительства поручил министру территориального управления и развития, председателю Госкомитета по градостроительству в двухмесячный срок разработать и представить механизмы упрощения и конкретизации процесса предоставления разрешений на строительство. Также рассмотреть возможность внедрения цифровых инструментов и определить механизмы контроля над процессом.
Напомним, что в рамках исследования «Ведение бизнеса» учитываются все процедуры, которые должна пройти строительная компания, чтобы построить складское помещение, включая время и стоимость прохождения процедуры. Кроме того, «Ведение бизнеса» измеряет индекс качества строительного контроля, который проводит оценку качества нормативного регулирования строительства.