ՀՀ կառավարության հերթական նիստին, այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր հանձնարարականների շրջանակներում անդրադարձավ անչափահասներին ծխախոտ, ալկոհոլային խմիչքներ վաճառելու եւ գիշերային ակումբներ հաճախելու խնդրին:
«Իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ անչափահասներին ծխախոտ, այդ թվում՝ նարգիլե, ալկոհոլային խմիչքներ եւ այլ արտադրանքներ վաճառելու, 18 տարին չլրացած անձանց գիշերային ակումբներ եւ զվարճանքի այլ վայրեր մուտք գործելու դեպքերը կանխարգելելու հանգամանքներն անբավարար են, իսկ որոշ դեպքերում՝ չկանոնակարգված»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով, ներկայումս գործող վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսդրությամբ նախատեսված պատասխանատվության միջոցները բավարար չեն. «Ավելին, նման դեպքերը ուսումնասիրելու հստակ լիազոր պետական մարմին նախատեսված չէ, փոխարենը նախատեսված են մի քանի մարմիններ ու հստակեցված չեն գործառույթները»:
Կարեն Կարապետյանը արդարադատության, տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների, առողջապահության, տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարներին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին, ոստիկանության պետին, ինչպես նաեւ Երեւանի քաղաքապետին հանձնարարեց երկուամսյա ժամկետում համատեղ մշակել անչափահասներին ծխախոտ, ալկոհոլային խմիչքներ վաճառելու, ինչպես նաեւ գիշերային ակումբներ մուտք գործելու դեպքերի հետ կապված պատասխանատվության միջոցների կանոնակարգման, ինչպես նաեւ լիազոր մարմնի գործառույթների հստակեցմանն ուղղված առաջարկություններ եւ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ:

Проблема продажи сигарет, алкогольной продукции и посещения ночных клубов несовершеннолетними была затронута премьер-министром Кареном Карапетяном во время состоявшегося 16 ноября заседания Правительства.
«Как показывают исследования, средства для предотвращения таких явлений как продажа несовершеннолетним табака, в том числе наргиле, а также алкоголя, и посещения ночных клубов и других увеселительных заведений сегодня недостаточны. В некоторых случаях этот вопрос и вовсе никак не регулируется», - отметил премьер-министр.
По его словам, мера ответственности, предусмотренная в настоящее время законодательством об административных правонарушениях, недостаточна. Более того, уверен глава Правительства, нет конкретного уполномоченного государственного органа для расследования таких дел. Вместо этого есть несколько структур, но не конкретизированы их полномочия и функции.
В связи с этим премьер-министр поручил министрам юстиции, экономического развития и инвестиций, здравоохранения, территориального управления и развития, председателю Госкомитета по градостроительству, главе Полиции, а также столичному мэру совместно разработать и представить в двухмесячный срок порядок регулирования степени ответственности органов, которым надлежит контролировать, чтобы несовершеннолетние не имели возможности покупать табак, алкоголь и посещать ночные клубы.