Նոյեմբերի 16-ին կառավարությունը հերթական նիստում հավանություն տվեց Հայաստանին ռուսական պաշտպանական 100 մլն դոլար վարկի տրամադրման համաձայնագրին եւ այն խորհրդարան ուղարկեց վավերացնելու:
Ըստ համաձայնագրի՝ Ռուսաստանը Հայաստանին պետական արտահանման վարկ կտրամադրի ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումը ֆինանսավորելու համար: Վարկը կտրանադրվի 20 տարի ժամկետով, որոնցից 5 տարին արտոնյալ՝ տարեկան 3 տոկոսով:
Կառավարության հիմնավորման մեջ նշված է, որ նոր համաձայնագիրը համապատասխանում է Հայաստանի ռազմավարական շահերին եւ կծառայի երկրի անվտանգության ամրապնդման նպատակին:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի հունիսին Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ռուսական սպառազինություն գնելու համար 200 մլն դոլար վարկի համաձայնագիր էր ստորագրել:

YEREVAN. – At Thursday’s Cabinet meeting, the government of Armenia approved the agreement on a $100mn defense loan from Russia, and forwarded it to the parliament for ratification.
Under this document, Russia will provide a 20-year state export loan to Armenia, in order to fund the supply of Russian-made military products to the country.
The Armenian government’s respective rationalization states that this new agreement is in line with Armenia’s strategic interests, and it will serve the objective of enhancing the country’s security.
In June 2015, Armenia signed a $200mn loan agreement with Russia, so as to purchase Russian-made weapons.