Թուրքիան հույս ունի, որ ԵՄ-ն ներգաղթյալների մասին պայմանագրի շրջանակներում 3 միլիարդ եվրոյի մնացյալ մասը կվճարի ընթացիկ տարվա վերջում: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չաուշօղլուն, փոխանցում է Reuters-ը: Նա նաեւ նշել է, որ Անկարան եւս 3 միլիարդ եվրոյի հատկացման  հույս ունի մինչեւ 2018-ի վերջը:
2016-ի մարտին Թուրքիայի եւ Եվրամիության ղեկավարությունը համաձայնեցրել է միգրացիոն ճգնաժամի լուծման սկզբունքները: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Հունաստան են ժամանող ապօրինի միգրանտները պետք է ուղարկվեն Թուրքիա «վտանգների անհատական գնահատումից » հետո: ԵՄ-ից միգրանտներին ընդունելու համաձայնության համար Թուրքիան ի հավելում 2015-ի վերջում համաձայնեցվածին 3 միլիարդ եվրո ֆինանսավորման հաստատում է ստացել:

Turkey expects EU to provide the remaining part of 3 billion euros under migrant deal by the end of 2018, according to the text of a speech by Foreign Minister Mevlut Cavusoglu on Thursday, Reuters reported.
The government of Turkey and the European Union agreed on the principals of the resolution of migration crisis in March 2016.
According to the agreement, after the individual valuation of risks, illegal migrants arriving to Greece must be deported to Turkey. For its readiness to accept migrants from European Union, Turkey received a confirmation about funding amounting to €3 billion, in addition to the funding already agreed by the end of 2015.