Թուրքիան հույս ունի, որ ԵՄ-ն ներգաղթյալների մասին պայմանագրի շրջանակներում 3 միլիարդ եվրոյի մնացյալ մասը կվճարի ընթացիկ տարվա վերջում: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չաուշօղլուն, փոխանցում է Reuters-ը: Նա նաեւ նշել է, որ Անկարան եւս 3 միլիարդ եվրոյի հատկացման  հույս ունի մինչեւ 2018-ի վերջը:
2016-ի մարտին Թուրքիայի եւ Եվրամիության ղեկավարությունը համաձայնեցրել է միգրացիոն ճգնաժամի լուծման սկզբունքները: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Հունաստան են ժամանող ապօրինի միգրանտները պետք է ուղարկվեն Թուրքիա «վտանգների անհատական գնահատումից » հետո: ԵՄ-ից միգրանտներին ընդունելու համաձայնության համար Թուրքիան ի հավելում 2015-ի վերջում համաձայնեցվածին 3 միլիարդ եվրո ֆինանսավորման հաստատում է ստացել:

Турция рассчитывает, что ЕС выплатит оставшуюся часть 3 млрд евро в рамках соглашения о мигрантах к концу текущего года.  Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает Reuters.  Он также отметил, что Анкара надеется на выделение еще 3 млрд евро до конца 2018 года.
В марте 2016 года руководство Турции и Евросоюза согласовало принципы решения миграционного кризиса. Согласно договоренности, нелегальные мигранты, которые прибывают в Грецию, должны высылаться в Турцию после «индивидуальной оценки угроз». За согласие принять мигрантов из ЕС Турция получила подтверждение о финансировании в размере €3 млрд дополнительно к согласованным в конце 2015 года.