ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ՀՀԿ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանն այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին,  ներկայացրեց «Սահմանված կարգի խախտման պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը: Նա նշեց, որ առաջարկվում է «2015թ. մայիսի 1-ը» բառերը փոխարինել  «2017թ. դեկտեմբերի 1-ը» բառերով:  Բացի այդ, պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացին իր նկատմամաբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ կամ օրենքով սահմանված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատման, կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից իր տարկետման իրավունքը ձեւակերպելու, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով պահեստազորում հաշվառվելու նպատակով կարող է օրենքի խախտմամբ չզորակոչված յուրաքանչյուր զորակոչի դիմաց վճարել նվազագույն ամսական աշխատավարձի 2 հարյուրապատիկի չափով գումար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ նշեց. «Կան տղաներ, ովքեր վաղուց գնացել են արտասահման, այնտեղ են ապրում, միգուցե այնտեղ նաեւ ծառայել են: Նրանց նկատմամբ դրական վերաբերմունքը պետք է լինի, բայց նաեւ պետք է ընդունել, որ կան մարդիկ, որոնք դպրոցն ավարտել են եւ հեռացել Հայաստանից՝ բանակից խուսափելու: Սա նաեւ անարդար է բանակում ծառայող, սահմանը պահող տղաների հանդեպ»:
Նշենք, որ այսօր քննարկվեց նաեւ 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: ԱԺ այս քառօրյայի օրակարգում ներառվել է 30 օրինագիծ:

Член постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и  безопасности, депутат от правящей Республиканской партии Армении Карине Ачемян  16 ноября представила дополненный  вариант  законопроекта о внесении изменений в закон «О гражданах, не прошедших обязательную воинскую службу с нарушением   установленного порядка».
Как Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе парламента Армении, Ачемян предлагает  заменить слова  «1 мая 2015 года» на «1 декабря 2017 года». Кроме этого, не прошедший обязательную воинскую службу  гражданин, для  прекращения  возбужденного против него уголовного преследования, или для  оформления   освобождения от обязательной воинской службы, или права на отсрочку от нее,  а также  с целью постановки на  учет в резерве в установленном порядке, может за каждый  год не призыва, проходящий с нарушением закона, выплатить сумму  в 200-кратном размере минимальной месячной заработной платы.
В свою очередь, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов отметил, что есть молодые люди, которые давно выехали за границу, проживают там, и вполне могли, своевременно, пройти военную службу там.
«К ним должно быть положительное отношение, но также необходимо признать, что есть люди, которые  после окончания школы, уехали из Армении, чтобы откосить от армии. Это несправедливо по отношению к служащим в армии, и защищающим наши границы  парням»,- подчеркнул вице-спикер парламента.
Отметим, что  сегодня также  обсуждался проект госбюджета на 2018 год. В повестку дня этой четырехдневки включено 30 законопроектов.